« Nationella uttagningar 2018

Nationella uttagningar 2020 »


NATIONELLA 2019. Inför Eurovision 2019 höll alla deltagande länder i tävlingen i egna nationella uttagningar. I dessa utsåg varje land en artist med tillhörande tävlingsbidrag som representant. Under säsongens gång bevakade vi de flesta uttagningar och vi länkar här vilka uttagningar vi följde.

Vänligen observera att undersidorna inte har uppdaterats sedan uttagningarna avgjordes, varför länkar till bland annat YouTube-klipp kan ha blivit inaktuella.

 

Land för land


Nedan kan du ta del av de uttagningar vi följde och vad vi tyckte om resultaten. Vi länkar även till klipp från uttagningarna.

För mer datuminformation om ländernas uttagningar, kolla in vår kalender där datumen för olika uttagningarna under säsongen står med.

 

Albanien

Armenien

Australien

Azerbajdzjan


Belgien

Cypern

Danmark

Estland


Finland

Frankrike

Georgien

Grekland


Irland

Island

Israel

Italien


Kroatien

Lettland

Litauen

Malta


Moldavien

Montenegro

Nederländerna

Nordmakedonien


Norge

Polen

Portugal

Rumänien


Ryssland

San Marino

Schweiz

Serbien


Slovenien

Spanien

Storbritannien

Sverige


Tjeckien

Tyskland

Ukraina

Ungern


Vitryssland

Österrike

 

Kalender


Här nedan visas uttagningsdatumen för respektive lands uttagning under säsong 2019. Inom parentes står datumet då specifik händelse ägde rum.

 

Oktober (2018)

  • malta_smallMalta – 1:a auditionprogrammet (7:e)
  • malta_smallMalta – 2:a auditionprogrammet (14:e)
  • malta_smallMalta – 3:e auditionprogrammet (21:a)
  • malta_smallMalta – 4:e auditionprogrammet (28:e)

 

November (2018)

Vecka 44

  • malta_smallMalta – 5:e auditionprogrammet (4:e)

 


 

Vecka 45

  • malta_smallMalta – Bootcamp 1 (11:e)

 


 

Vecka 46

  • malta_smallMalta – Bootcamp 2 (18:e)

 


 

Vecka 47

  • Israel – 1:a auditionprogrammet (24:e)
  • malta_smallMalta – Six Chair Challenge 1 (25:e)

 


 

Vecka 48

  • Israel – 2:a auditionprogrammet (27:e)
  • Armenien – artistpresentation (30:e)

 


 

December (2018)

Vecka 48, forts.

  • Israel – 3:e auditionprogrammet (1:a)
  • malta_smallMalta – Six Chair Challenge 2 (2:a)

 


 

Vecka 49

  • Israel – 4:e auditionprogrammet (3:e)
  • Israel – 5:e auditionprogrammet (4:e)
  • Israel – 6:e auditionprogrammet (8:e)
  • malta_smallMalta – Six Chair Challenge 3 (9:e)

 


 

Vecka 50

  • Israel – 7:e auditionprogrammet (11:e)
  • Israel – 8:e auditionprogrammet (13:e)
  • Israel – 9:e auditionprogrammet (15:e)
  • malta_smallMalta – Six Chair Challenge 4 (16:e)

 


 

Vecka 51

  • Israel – 10:e auditionprogrammet (19:e)
  • Albanien – semifinal 1 (20:e)

 

Helgen

  • Albanien – semifinal 2 (21:a)
  • cyprus_smallCypern – artistpresentation (21:a)
  • Albanien – final! (22:a)
  • Israel – 11:e auditionprogrammet (22:a)
  • malta_smallMalta – Judges House 1 (23:e)

 


 

Vecka 52

  • Israel – 12:e auditionprogrammet (25:e)
  • Israel – 13:e auditionprogrammet (29:e)
  • Israel – 14:e auditionprogrammet (30:e)
  • malta_smallMalta – Judges House 2 (30:e)

 


 

 

Vecka 1

  • Israel – 15:e auditionprogrammet (31:a)

 


 

 

Januari

Vecka 1, forts.

  • Israel – 16:e auditionprogrammet (1:a)
  • Georgien – 1:a auditionprogrammet (5:e)
  • lithuania_smallLitauen – heat 1 (5:e)
  • malta_smallMalta – första liveshowen (6:e)

 


 

Vecka 2

  • Israel – slutauditions (7:e-10:e)
  • Tjeckien – omröstning påbörjades (7:e)
  • Georgien – 2:a auditionprogrammet (12:e)
  • france_smallFrankrike – semifinal 1 (12:e)
  • Israel – kvalprogram 1 (13:e)
  • malta_smallMalta – andra liveshowen (13:e)

 


 

Vecka 3

  • Israel – kvalprogram 2 (14:e)
  • belgium_smallBelgien – artistval presenterades (15:e)
  • Israel – kvalprogram 3 (15:e)

 

Helgen

  • france_smallFrankrike – semifinal 2 (19:e)
  • Georgien – 3:e auditionprogrammet (19:e)
  • Israel – heat 1 (19:e)
  • lithuania_smallLitauen – heat 2 (19:e)
  • Ungern – heat 1 (19:e)
  • Israel – heat 2 (20:e)
  • malta_smallMalta – tredje liveshowen (20:e)
  • Spanien – final! (20:e)

 


 

Vecka 4

  • Israel – heat 2, forts (21:a)
  • netherlands_smallNederländerna – artistpresentation (21:a)
  • San Marino – artistpresentation (21:a)
  • Tjeckien – omröstning avslutades (21:a)

 

Helgen

  • Nordmakedonien – artistpresentation (25:e)
  • france_smallFrankrike – final! (26:e)
  • Georgien – 1:a liveprogrammet (26:e)
  • Israel – heat 3 (26:e)
  • latvia_smallLettland – semifinal 1 (26:e)
  • lithuania_smallLitauen – heat 3 (26:e)
  • malta_smallMalta – artistfinal! (26:e)
  • Ungern – heat 2 (26:e)
  • Israel – heat 4 (27:e)
  • romania_smallRumänien – semifinal 1 (27:e)

 


 

Vecka 5

  • Israel – heat 4, forts. (28:e)
  • Tjeckien – omröstningsresultatet presenterades (28:e)
  • finland_smallFinland – artistpresentation (29:e)
  • austria_smallÖsterrike – artistpresentation (29:e)
  • estonia_smallEstland – semifinal 1 (31:a)

 


 

Februari

Vecka 5, forts.

Helgen

  • estonia_smallEstland – semifinal 2 (2:a)
  • Georgien – 2:a liveprogrammet (2:a)
  • Israel – duellprogram 1 (2:a)
  • latvia_smallLettland – semifinal 2 (2:a)
  • lithuania_smallLitauen – heat 4 (2:e)
  • sweden_smallSverige – deltävling 1 (2:a)
  • Ungern – heat 3 (2:a)
  • Israel – duellprogram 2 (3:e)

 


 

Vecka 6

  • Israel – duellprogram 3 (4:e)
  • italy_smallItalien – första uttagningskvällen (5:e)
  • italy_smallItalien – andra uttagningskvällen (6:e)
  • Israel – wildcard-program (7:e)
  • italy_smallItalien – tredje uttagningskvällen (7:e)
  • Ryssland – artistpresentation (7:e)
  • italy_smallItalien – fjärde uttagningskvällen (8:e)
  • Storbritannien – final! (8:e)

 

Helgen

  • australia_smallAustralien – final! (9:e)
  • Georgien – 3:e liveprogrammet (9:e)
  • iceland_smallIsland – semifinal 1 (9:e)
  • Israel – duellprogram 4 (9:e)
  • italy_smallItalien – final! (9:e)
  • lithuania_smallLitauen – semifinal 1 (9:e)
  • Montenegro – final! (9:e)
  • sweden_smallSverige – deltävling 2 (9:e)
  • Ukraina – semifinal 1 (9:e)
  • Ungern – semifinal 1 (9:e)
  • romania_smallRumänien – semifinal 2 (10:e)

 


 

Vecka 7

  • Israel – final! (12:e)
  • Grekland – artistpresentation (14:e)

 

Helgen

  • poland_bigPolen – artistpresentation (15:e)
  • estonia_smallEstland – final! (16:e)
  • Georgien – 4:e liveprogrammet (16:e)
  • iceland_smallIsland – semifinal 2 (16:e)
  • Kroatien – final! (16:e)
  • latvia_smallLettland – final! (16:e)
  • lithuania_smallLitauen – semifinal 2 (16:e)
  • portugal_smallPortugal – semifinal 1 (16:e)
  • Slovenien – final! (16:e)
  • sweden_smallSverige – deltävling 3 (16:e)
  • Ukraina – semifinal 2 (16:e)
  • Ungern – semifinal 2 (16:e)
  • romania_smallRumänien – final! (17:e)

 


 

Vecka 8

  • germany_smallTyskland – final! (22:a)
  • denmark_smallDanmark – final! (23:e)
  • Georgien – 5:e liveprogrammet (23:e)
  • lithuania_smallLitauen – final! (23:e)
  • portugal_smallPortugal – semifinal 2 (23:e)
  • sweden_smallSverige – deltävling 4 (23:e)
  • Ukraina – final! (23:e)
  • Ungern – final! (23:e)

 


 

Vecka 9

  • Ukraina – artist- och bidragsvalet drogs tillbaka (25:e)
  • serbia_smallSerbien – semifinal 1 (27:e)
  • Ukraina – hoppade av tävlingen (27:e)
  • belgium_smallBelgien – officiell bidragspresentation (28:e)
  • serbia_smallSerbien – semifinal 2 (28:e)

 


 

Mars

Vecka 9, forts.

  • finland_smallFinland – final! (2:a)
  • iceland_smallIsland – final! (2:a)
  • Moldavien – final! (2:a)
  • norway_smallNorge – final! (2:a)
  • portugal_smallPortugal – final! (2:a)
  • sweden_smallSverige – Andra chansen (2:a)
  • Georgien – final! (3:e)
  • serbia_smallSerbien – final!  (3:e)

 


 

Vecka 10

  • Cypern – officiell bidragspresentation (5:e)
  • Grekland – officiell bidragspresentation (6:e)
  • Nederländerna – officiell bidragspresentation (7:e)
  • San Marino – officiell bidragspresentation (7:e)
  • Schweiz – artist- och bidragspresentation (7:e)
  • Vitryssland – final! (7:e)

 

Helgen

  • Azerbajdzjan – artist- och bidragspresentation (8:e)
  • Irland – artist- och bidragspresentation (8:e)
  • Nordmakedonien – officiell bidragspresentation (8:e)
  • Polen – officiell bidragspresentation (8:e)
  • Österrike – officiell bidragspresentation (8:e)
  • Ryssland – officiell bidragspresentation (9:e)
  • sweden_smallSverige – final! (9:e)
  • Armenien – officiell bidragspresentation (10:e)
  • Israel – officiell bidragspresentation (10:e)
  • Malta – officiell bidragspresentation (10:e)

 


 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2020

Mello 2020

Aktuella antagningar

Nationella 2020

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum om Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar.
Vi skribenter i panelen är ett gäng Eurovision-intresserade personer i varierande åldrar och med skilda preferenser inom musiksmak. Den gemensamma nämnaren är att vi alla delar en stor förkärlek till Eurovisionen, och att vi tillsammans bevakar tävlingen året om. Vi delar med oss av bland annat nyhetsuppdateringar, projekt, länktips, topplistor och recensioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Tips på Eurovision-musikanaler:

esc radio  Radio International


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen