![]() Eurovision 2006 var den 51:a upplagan som producerades, denna gång med Grekland som värdland (femte året i rad med en förstagångsvinnare som värd). Det var första gången som landet hade tävlingsansvaret efter debuten 32 år tidigare. Efter rekordmånga deltagare året innan blev det en återgång till 2004 års nivå på 36 länder, skälet var bland annat att tre länder som tävlade året innan inte ville delta den här gången. För tredje året i rad användes semifinalsystemet där de länder som inte kommit topp tio året innan (undantag för ”Big Four”-länderna Frankrike, Spanien, Storbritannien och Tyskland) samt länder som debuterade fick tävla om finalplatserna. I semin var alla 37 länder med och röstade fram de tio finalisterna och i finalen röstades vinnaren fram. Under finalkvällen gjordes poängpresenteringen om så att bara varje lands topp tre redovisades muntligen, övriga poäng åkte upp direkt på poängtavlan. Finland deltog det här året för 40:e gången och efter en rad besvikelser genom åren, bland annat med en sjätteplats som bästa resultat, var det nu deras tur att vinna tack vare hårdrocksbandet Lordi. Intressant kan nämnas att de fick ihop samma poängsumma i både semifinalen som finalen, vilket även blev ett nytt poängrekord som skulle stå sig till år 2009. På andra plats hittade sig Ryssland in och trea blev Bosnien och Hercegovina. Sverige behövde genomgå kvalet men det blev inga problem för Carola Häggkvist och hennes ”Invinceble” att ta sig till final och sedan få en femteplats där, dock utan en enda 12-poängare. Det garanterade att Sverige skulle få tävla i finalen 2007. | FaktaVärdstad & värdland
18:e och 20:e maj 2006 Programledare Maria Menounos och Sakis Rouvas Deltagande länder 37, varav Armenien debuterade och ingen som gjorde comeback. Däremot stod Serbien och Montenegro, Ungern och Österrike, som tävlat året innan, över den här upplagan. Vinnare
Lordi | Mer om tävlingen |
Semifinalen
Om programmetI semifinalen, som ägde rum torsdagen den 18:e maj, tävlade 23 länder om tio finalplatser. De som tävlade här hade antingen placerat sig utanför de tio bästa i 2005 års final (ej inräknat ”The Big Four” som automatiskt kvalade in till finalen) eller gjorde comeback eller debuterade. Undantag kunde förekomma kring länder som slapp kvala även om de hade blivit utanför topp tio året innan. TV-tittarna i samtliga 37 deltagarländer fick sedan rösta fram vilka bidrag som skulle få tävla med de direktkvalificerade länderna i finalen. Varje röstningsland hade telefonröstning som resultat (med backupjurys i några fall) som delade ut 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng till tio favoritbidrag, undantaget det egna landets bidrag. Sedan var det de tio bidragen som fått högst totalpoäng som gick vinnande till finalen medan övriga bidrag åkte ut. Nedan finner du vilka låtar som tävlade i programmet listade enligt startordningen.
|
Finalen
Om programmetI finalen, som ägde rum lördagen den 20:e maj, tävlade 24 länder om vinsten. Startfältet utgjordes av dels de bidrag som direktkvalificerat sig (som topp tio i finalen året innan och/eller som del i ”Big Four” (Frankrike, Spanien, Storbritannien och Tyskland), dels de tio bidrag som kvalat in till finalen. Samtliga 37 deltagarländer fick sedan rösta fram en vinnare. Detta skedde med telefonröstning i varje land (dock juryröstning i några länder) som delade ut 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng till tio favoritbidrag, undantaget det egna landets bidrag. Poängerna publicerades på en poängtavla och låten som fått den högsta totalpoängen därefter vann. Nedan finner du vilka låtar som tävlade i programmet listade enligt startordningen.
|
Vem vann Eurovision 2006?Finland deltog det här året för 40:e gången och efter en rad besvikelser genom åren, bland annat med en sjätteplats som bästa resultat, var det nu deras tur att vinna tack vare hårdrocksbandet gruppen Lordi med bidraget ”Hard Rock Hallelujah”. Intressant kan nämnas att de fick ihop samma poängsumma i både semifinalen som finalen, vilket även blev ett nytt poängrekord som skulle stå sig till år 2009. Övriga bidrag det också stod mellan var Ryssland, som blev tvåa, och Bosnien och Hercegovina, som blev trea. Hur gick det för Sverige då? Jo, Sveriges representant var Carola med låten ”Invincible” som först blev fyra i semifinalen och därefter femma i finalen. Resultatet garanterade att Sverige skulle få en automatisk finalplats året därpå.
Ej tävlande finalländerDessa länder slogs ut i semifinalen och deltog därför enbart som röstande i finalen:
|
Samtliga upplagor
Nedan finner du avgjorda och kommande upplagor. Klicka på ett decennium för att läsa mer om det år du eftersöker.
-
2020-talet
-
2010-talet
-
2000-talet
-
1990-talet
-
1980-talet
-
1970-talet
-
1960-talet
-
1950-talet







