« Eurovision 1975 | Eurovision 1977 » |
EUROVISION 1976. Den 21:a upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i Haag i Nederländerna den 3:e april 1976. Det var tredje gången som Nederländerna stod värd för Eurovisionen. Värd för programmet var Corry Brokken, som tidigare hade tävlat och vunnit för Nederländerna i Eurovision på 1950-talet. För övrigt valde hon att avsluta sin musikkarriär detta år för att satsa på en karriär inom juridiken. Det här året fanns det heller ingen språkregel, varför några länder utöver Irland och Storbritannien valde engelska. De länder som valde engelska istället för officiellt språk var Finland, Nederländerna, Norge, Schweiz och Österrike. Även Italiens låt framfördes till viss del på engelska, men även på italienska.
Tre avhopp men två comebackerEfter att Sverige stått värd för 1975 års tävling ansåg Sveriges Radio TV att de inte skulle ha råd att arrangera Eurovision igen ifall att Sverige vann så snart igen. Dessutom hade protesterna på hemmaplan (eller ”anti schlager”-kampanjerna) som pågått inför arrangemanget också nått även högsta ledningen. Därför valde SR-TV att avstå tävlan det här året, vilket är det senaste året som Sverige avstått att tävla i Eurovision. Även om Sverige inte tävlade sändes finalen i radio med Ursula Richter som kommentator. Ett annat land som valde att avstå var Malta, som hade gjort comeback 1975 efter de två sistaplatserna de fått tidigare. Malta ville dock delta och hade valt ut en representant, men hoppade sedan av och syntes inte till i detta sammanhang förrän i 1991 års tävling. Även Turkiet hoppade av, kanske främst för att det grekiska bidraget handlade om den konflikt länderna hade just då. Därför blev det bara 18 länder som kom till start med bland andra Grekland och Österrike som återkommande länder.
Första låten ut vann igenDet blev Storbritannien med sin kvartett Brotherhood of Man och låten ”Save Your Kisses for Me”, som tog hem segern i Eurovision 1976. Således hade den brittiska ön tagit hem sin tredje seger i tävlingen, och dessutom var det andra året på raken som finalens första bidrag vann. Vi kan även nämna Storbritanniens dittills facit i tävlingen: förutom sina segrar en hade landet hittills samlat ihop sig även nio andraplatser och ett brons, samt bara kommit nia som sämst. Det är inget dåligt facit med tanke på hur trenden sedan vände på 2000-talet… Tvåa efter omröstningen blev Frankrikes Catherine Ferry med ”Un, deux, trois” medan Monacos Mary Christy och låten ”Toi, la musique et moi” tog hem bronset. Allra sist blev Norges Anne-Karine Strøm, vilket var landets dittills fjärde sistaplats genom tiderna. Däremot blev det jugoslaviska bidraget sist under finalkvällen, vilket berodde på en miss i omröstningen då den franska juryn gav poäng till nio av tio länder. Detta korrigerades i efterhand vilket resulterade i att Norge fick sistaplatsen. |
|
Finalen
|
|