Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Eurovision 1991

Eurovision 1993 »



EUROVISION 1992. Den 37:e upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i Malmö i Sverige den 9:e maj 1992. Det var Sveriges tredje Eurovision-arrangemang i ordningen och dessutom fick ytterligare en ny stad i sammanhanget stå värd. Tidigare i Sveriges värdskap hade Stockholm (1975) och Göteborg (1985) stått värd. Finalen hölls på Malmö Isstadion och scenen var utformad som ett vikingaskepp.

23 länder kom till start i och med att Nederländerna återvände. Inga fler länder gjorde debut eller comeback, och inget land hoppade av.

 

Sista gången Jugoslavien deltog

Det hade börjat hända saker i världen i både krig- och fredskonflikter, bland annat på Balkan där republiken Jugoslavien från sommaren 1991 hade börjat upplösas med att delrepublikerna Slovenien och Kroatien valde att lämna republiken, och sedan ytterligare delrepubliker varpå krig utbröt. I den jugoslaviska uttagningen var det därför bara en uttagning inom Serbien och Montenegro om vilken artist man skulle skicka. Hursomhelst var detta året den sista gången som Jugoslavien tävlade i Eurovisionen. Landet återkom förvisso år 2004 men då under namnet Serbien-Montenegro.

 

Alla engelskspråkiga länder i toppen & Sverige i botten

Storbritannien hade inte haft så imponerande resultat de två första åren på 1990-talet, och för att lyckas vinna skickade man artisten Michael Ball som blev en av favoriterna till segern. Men Irland var snäppet vassare och de skickade Linda Martin som hade parat ihop sig med Eurovision-mästaren Johnny Logan på låtskrivarsidan, och vips så hade Irland fått sin fjärde seger i Eurovision! Storbritannien hamnade därför åter på en andraplats. Ytterligare ett engelskspråkigt land kom trea, nämligen Malta.

På hemmaplan för Sverige tävlade Christer Björkman med låten ”I morgon är en annan dag”. På den tiden var han artist och hade som största dröm att få stå på Eurovision-scenen och representera Sverige. Nu fick han göra det, men fick också en ganska dålig slutplacering – näst sist (eller tjugotvåa om man ska vara noggrann). Det förblev Sveriges dittills sämsta slutplacering på mer än ett decennium.


Fakta


  • Värdstad & värdland
  • Malmö, Sverige

  • Tävlingsdatum
  • 9 maj 1992

  • Röstningssystem
  • Varje lands jury delade ut poäng enligt följande skala: 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng. Juryn kunde rösta på vilka de ville utom sitt eget lands bidrag.

  • Programledare
  • Harald Treutiger & Lydia Cappolicchio

  • Chefsdirigent
  • Anders Berglund

  • Debuterande länder
  • Ingen

  • Återvändande länder
  • Nederländerna

  • Tillbakadragande länder
  • Ingen

  • Vinnare
  • Irland: Linda Martin – ”Why Me?”

 

Finalen


  • Avgjordes den 9 maj 1992
  • Endast juryröstning i samtliga deltagarländer avgjorde resultatet.
  • Här redovisas deltagarna och deras resultat. De står i startordning!

  • 01. Spanien: Serafín – ”Todo esto es la música” 
  • Resultat: 14:e med 37 poäng

  • 02. Belgien: Morgane – ”Nous, on veut des violons” 
  • Resultat: 20:e med 11 poäng

  • 03. Israel: Dafna Dekel – ”Ze Rak Sport”
  • Resultat: 6:a med 85 poäng

  • 04. Turkiet: Aylin Vatankoş – ”Yaz Bitti” 
  • Resultat: 19:e med 17 poäng

  • 05. Grekland: Cleopatra – ”Olou tou kosmou i Elpida”
  • Resultat: 5:a med 94 poäng

  • 06. Frankrike: Kali – ”Monté la riviè” 
  • Resultat: 8:a med 73 poäng

  • 07. Sverige: Christer Björkman – ”Imorgon är en annan dag”
  • Resultat: 22:a med 9 poäng

  • 08. Portugal: Dina – ”Amor d’água fresca” 
  • Resultat: 17:e med 26 poäng

  • 09. Cypern: Evridiki – ”Teriazoume”
  • Resultat: 11:a med 57 poäng

  • 10. Malta: Mary Spiteri – ”Little Child”
  • Resultat: 3:a med 123 poäng

  • 11. Island: Heart 2 Heart – ”Nei eða já” 
  • Resultat: 7:a med 80 poäng

  • 12. Finland: Pave Maijanen – ”Yamma, yamma” 
  • Resultat: 23:a med 4 poäng

  • 13.Schweiz: Daisy Auvray – ”Mister Music Man” 
  • Resultat: 15:e med 32 poäng

  • 14. Luxemburg: Marion Welter & Kontinent – ”Sou fräi” 
  • Resultat: 21:a med 10 poäng

  • 15. Österrike: Tony Wegas – ”Zusammen geh’n” 
  • Resultat: 10:a med 63 poäng

  • 16. Storbritannien: Michael Ball – ”One Step Out of Time” 
  • Resultat: 2:a med 139 poäng

  • 17. Irland: Linda Martin – ”Why Me?”
  • Resultat: 1:a med 155 poäng

  • 18. Danmark: Kenny Lübcke & Lotte Nilsson – ”Alt det som ingen ser” 
  • Resultat: 12:a med 47 poäng

  • 19. Italien: Mia Martini – ”Rapsodia” 
  • Resultat: 4:a med 111 poäng

  • 20. Jugoslavien: Extra Nena – ”Ljubim te pesmama” 
  • Resultat: 13:e med 44 poäng

  • 21. Norge: Merethe Trøan – ”Visjoner” 
  • Resultat: 18:e med 23 poäng

  • 22. Tyskland: Wind – ”Träume sind für alle da” 
  • Resultat: 16:e med 27 poäng

  • 23. Nederländerna: Humphrey Campbell – ”Wijs me de weg” 
  • Resultat: 9:a med 67 poäng

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen