« Eurovision 1967 |
Eurovision 1969 » |
|
EUROVISION 1968. Den 13:e upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i London, Storbritannien. Det var tredje gången tävlingen ägde rum i Storbritannien dock den första efter brittisk seger. Katie Boyle hade varit värd för showen de två tidigare gångerna och var så även det denna gång. Chefsdirigenten hade dock bytts ut till Norrie Paramor. 1968 års tävling var den första att sändas i färg-tv.
Inga avhopp, comebacker eller debutanterDanmark hade hoppat av tävlingen ett år tidigare och såg inte ut att komma tillbaka. Istället blev det samma line-up på länder som året innan, vilket gjorde att 17 länder kom till start. Det var för övrigt andra gången i tävlingens historia som finalen hölls i april.
Spanien vann – men var det fusk?Värdnationen Storbritannien skickade sin allra största stjärna för tiden, Cliff Richard, för att bli den första att vinna två år på raken. Och det var också nära att det blev seger, om det inte hade varit för Spaniens Massiel som vann – med endast en (1) poängs marginal! Det var Spaniens första seger i Eurovision och den var samtidigt något kontroversiell med tanke på att Spanien vid den här var en diktatur. Efter millennieskiftet har det gjorts dokumentärer det det har påståtts att det var den dåvarande diktatorn Franco som köpte segern åt Spanien 1968 genom att muta jurymedlemmar att lägga sina röster på dem. Dock finns det inga som helst bevis för detta, så hur det än är vann Spanien 1968 års final. Sverige skickade sångaren Claes-Göran Hederström som med sin “Det börjar verka kärlek, banne mej” tog Sverige till en hedrande femteplats. |
|
Finalen
|
|