« Eurovision 1971 | Eurovision 1973 » |
EUROVISION 1972. Den 17:e upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i Edinburgh i Storbritannien den 25:e mars 1972.
Varför Storbritannien när Monaco hade vunnit?Egentligen var det Monaco som hade vunnit året innan och som därmed skulle få stå värd. Men på grund av många logistiska skäl som t.ex. avsaknad av lämplig arena valde landet att avsäga sig uppdraget. Istället fick BBC i Storbritannien frågan och tackade ja. Det var således fjärde gången som Storbritannien stod värd för Eurovision varav tredje gången som en så kallad ”icke-vinnare-arrangör”. Trots att Monaco hade avsagt sig uppdraget var de med på startlistan tillsammans med resterande 17 länder som deltagit i 1971 års tävling. Således blev det inga debutanter, återkommare eller avhopp.
Poängsystemet förfinadesDet nya poängsystem som EBU införde till 1971 års tävling behölls, men reglerna finjusterades lite. Detta innebar att varje land hade två jurymedlemmar, där den ena skulle vara mellan 16 och 25 år och den andra mellan 25 och 55 år. Jurymedlemmarna fick sedan poängsätta låtarna mellan 1-5 medan låtarna framfördes. Alla jurymedlemmar var således på plats i arenan. Alla jurys poäng registrerades men de presenterades först när alla bidrag hade framförts. Poängsystemet gjorde att det blev fortsatt höga poängsummor.
Ännu en ministat vannMonaco hade som tidigare nämnt vunnit tävlingen året innan och denna gång blev det ytterligare en ministat som vann, nämligen Luxemburg. Detta var dock inte den första segern, utan landets tredje. De hade tidigare vunnit 1961 och 1965. Storbritannien kom på andra plats och Västtyskland tog åter brons. Sveriges skickade för andra året på raken gruppen Family Four, men denna gång blev det inte lika lyckosamt som 1971, eftersom gruppen fick en snörpig 13:e plats. |
|
Finalen
|
|