Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Eurovision 1964

Eurovision 1966 »



EUROVISION 1965. Den tionde upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i Neapel i Italien den 20 mars 1965. För tiden rekordmånga länder deltog – hela 18 stycken!

 

Sverige återkom av, Irland gör sin debut

Sverige hade avstått tävlande i Eurovision 1964 på grund av en artiststrejk. Men till året därpå kunde Sveriges Radio-TV (som det hette på den tiden) hålla i en uttagning igen och därmed skicka en representant. Alla länder som deltagit 1964 ville vara med även 1965, och till startfältet anslöt sig också den gröna ön Irland, vilket gjorde att för tiden rekordmånga länder deltog! I och med att Irland gick med kom ytterligare ett engelskspråkigt land med i tävlingen.

Poängsystemet förfinas

Juryröstningen som den såg ut 1964 var kvar 1965. Inom varje jurygrupp gjordes interna omröstningar där varje jurymedlem fick rösta fram sina tre favoriter eller ge en favorit 3 poäng. Den totala poängställningen omvandlades sedan till en totalpoäng där juryns vinnare fick 5 poäng, tvåan 3 poäng och trean 1 poäng. Juryn kunde dock även välja att bara ge två länder poäng och då hade summorna blivit 6 och 3 poäng, eller bara ge ett enda land hela 9 poäng. Dock valde nästan alla länder att rösta utifrån det ordinarie sättet (dvs. ge tre länder poäng), förutom Belgien som valde att bara ge två länder poäng.

 

Sverige gjorde att EBU införde språkregel

Vid den här tiden hade inte Eurovision någon språkregel, utan EBU förutsade att varje lands artist skulle sjunga på sitt eget hemspråk. När Sveriges representant Ingvar Wixell då valde att sjunga sin låt ”Annorstädes vals” på engelska (med den nya titeln ”Absent Friend”) blev det ramaskri och EBU såg till att införa en språkregel till året därpå.

Trots den engelska översättningen blev det inte någon succé för Ingvar Wixell, utan han stannade på tionde plats med 6 poäng.

 

Luxemburg tar sin andra seger

Det blev alltså Luxemburg som vann, vilket var andra gången sedan 1961 som ministaten tog hem en seger. Vinnarlåten”Poupée de cire, poupée de son” som framfördes av France Gall kom att bli en stor hit runt om i Europa det året. Däremot vann hon inte med någon jätteseger som Italien hade gjort året innan.

Storbritannien blev återigen andraplacerade i finalen, vilket var deras femte andraplats sedan debuten 1957. En notering kan göras att de gick ut på startnummer 2, ett startnummer som ända fram till 2010-talet har varit otursförföljt då ingen med det numret har lyckats vinna. Det skulle också dröja nästintill 32 år (!) innan startnummer 2 skulle få uppleva en liknande sak igen.

I och med att jurygrupperna delade ut så pass få poäng blev fyra länder (Belgien, Finland, Spanien och Västtyskland) utan poäng.


Fakta


  • Värdstad & värdland
  • Neapel, Italien

  • Tävlingsdatum
  • 20 mars 1965

  • Röstningssystem
  • Varje lands jury gav 5, 3 och 1 poäng till sina tre favoritlåtar. Om juryn bara hade två favoriter gavs 6 och 3 poäng, och vid endast en favorit 9 poäng. Man fick inte rösta på sitt eget lands bidrag.

  • Programledare
  • Renata Mauro

  • Chefsdirigent
  • Gianni Ferrio

  • Debuterande länder
  • Irland

  • Återvändande länder
  • Sverige

  • Tillbakadragande länder
  • Inget

  • Vinnare
  • Luxemburg: France Gall – ”Poupée de cire, poupée de son”

 

Finalen


  • Avgjordes den 20 mars 1965.
  • Endast juryröstning i samtliga deltagarländer avgjorde resultatet.
  • Här redovisas deltagarna och deras resultat. De står i startordning!

  • 01. Nederländerna: Conny van den Bos – ”’t is genoeg”
  • Resultat: 11:a med 5 poäng

  • 02. Storbritannien: Kathy Kirby – ”I Belong”
  • Resultat: 2:a med 26 poäng

  • 03. Spanien: Conchita Bautista – ”¡Qué bueno, qué bueno!”
  • Resultat: 15:e med 0 poäng

  • 04. Irland: Butch Moore – ”Walking the Streets in the Rain”
  • Resultat: 6:a med 11 poäng

  • 05. Västtyskland: Ulla Wiesner – ”Paradies, wo bist du?”
  • Resultat: 15:e med 0 poäng

  • 06. Österrike: Udo Jürgens – ”Sag ihr, ich lass sie grüßen”
  • Resultat: 4:a med 16 poäng

  • 07. Norge: Kirsti Sparboe – ”Karusell”
  • Resultat: 13:e med 1 poäng

  • 08. Belgien: Lize Marke – ”Als het weer lente is”
  • Resultat: 15:e med 0 poäng

  • 09. Monaco: Marjorie Noël – ”Va dire à l’amour”
  • Resultat: 9:a med 7 poäng

  • 10. Sverige: Ingvar Wixell – ”Absent Friend”
  • Resultat: 10:a med 6 poäng

  • 11. Frankrike: Guy Mardel – ”N’avoue jamais”
  • Resultat: 3:a med 22 poäng

  • 12. Portugal: Simone de Oliveira – ”Sol de inverno”
  • Resultat: 13:e med 1 poäng

  • 13. Italien: Bobby Solo – ”Se piangi, se ridi
  • Resultat: 5:a med 15 poäng

  • 14. Danmark: Birgit Brüel – ”For din skyld”
  • Resultat: 7:a med 10 poäng

  • 15. Luxemburg: France Gall – ”Poupée de cire, poupée de son”
  • Resultat: 1:a med 32 poäng

  • 16. Finland: Viktor Klimenko – ”Aurinko laskee länteen”
  • Resultat: 15:e med 0 poäng

  • 17. Jugoslavien: Vice Vukov – ”Čežnja”
  • Resultat: 12:a med 2 poäng

  • 18.Schweiz: Yovanna – ”Non, à jamais sans toi”
  • Resultat: 8:a med 8 poäng

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen