Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Eurovision 1965

Eurovision 1967 »



EUROVISION 1966. Den 11:e upplagan av musiktävlingen Eurovision Song Contest ägde rum i Villa Louvigny i Luxemburg på rekordtidiga 5 mars 1966. Inga länder debuterade eller hoppade av, så det var 18 länder som deltog även detta år.

 

Ny språkregel införs

Under den föregående Eurovisionen (1965) hade Sveriges representant Ingvar Wixell valt att översätta sitt bidrag i tävlingen från svenska till engelska. Vid den tiden fanns ingen språkregel som gjorde länder tvungna att sjunga på hemspråket/hemspråken. Men nu valde EBU att införa en sådan regel som helt enkelt gjorde alla länder tvingade att sjunga på sina hemspråk. Denna regel skulle finnas kvar ända fram till slutet av 1990-talet om än att den i perioder under 1970-talet inte var lika aktiv.

 

Italien nära att lämna tävlingen

Italiens representant Domenico Modugno valde att inte ha ackompanjemang av programmets orkester, utan valde att ha sitt eget band på scenen. Bara timmarna före direktsändningen fick programmets producent kliva in under repetitionerna och säga ifrån då bandet översteg tidsgränsen att deras låt var mer än 3 minuter. Efter många om och men fick Domenico Modugno använda sitt band på scenen men det var nära att Italien inte skulle delta.

 

Österrike tog hem sin första seger

Sångaren Udo Jürgens hade representerat Österrike två år på raken, och detta år kom han tillbaka för en tredje vända. Och då tog han juryn med storm och vann med sitt bidrag ”Merci, Chérie”, vilket var den första segern för Österrikes del.

Sverige lyckades också bra i tävlingen då Lill Lindfors & Svante Thuresson charmade till sig andraplatsen med sin ”Nygammal vals”. Dock kan det tilläggas att samtliga poäng Sverige fick kom från Danmark, Finland och Norge (samt en enpoängare från Schweiz’ jury). Så någon överdriven succé i Europa var det inte tal om, däremot var det Sveriges bästa placering fram till ABBA:s seger 1974.

Tredjeplatsen gick till Norge, som därmed också tog sin dittills högsta placering sedan debuten 1960. Det här skulle också komma att bli den högsta placeringen för Norge på nästan 20 år.


Fakta


  • Värdstad & värdland
  • Villa Louvigny, Luxemburg

  • Tävlingsdatum
  • 5 mars 1966

  • Röstningssystem
  • Varje lands jury gav 5, 3 och 1 poäng till sina tre favoritlåtar. Man fick inte rösta på sitt eget lands bidrag.

  • Programledare
  • Josiane Chen

  • Chefsdirigent
  • Jean Roderès

  • Debuterande länder
  • Ingen

  • Återvändande länder
  • Ingen

  • Tillbakadragande länder
  • Ingen

  • Vinnare
  • Österrike: Udo Jürgens – ”Merci, Chérie”

 

Finalen


  • Avgjordes den 5 mars 1966.
  • Endast juryröstning i samtliga deltagarländer avgjorde resultatet.
  • Här redovisas deltagarna och deras resultat. De står i startordning!

  • 01. Västtyskland: Margot Eskens – ”Die Zeiger der Uhr”
  • Resultat: 10:a med 7 poäng

  • 02. Danmark: Ulla Pia – ”Stop – mens legen er go'”
  • Resultat: 14:e med 4 poäng

  • 03. Belgien: Tonia – ”Un peu de poivre, un peu de sel”
  • Resultat: 4:a med 14 poäng

  • 04. Luxemburg: Michèle Torr –”Ce soir je t’attendais”
  • Resultat: 10:a med 7 poäng

  • 05. Jugoslavien: Berta Ambrož – ”Brez besed”
  • Resultat: 7:a med 9 poäng

  • 06.Norge: Åse Kleveland – ”Intet er nytt under solen”
  • Resultat: 3:a med 15 poäng

  • 07. Finland: Ann Christine – ”Playboy”
  • Resultat: 10:a med 7 poäng

  • 08. Portugal: Madalena Iglésias – ”Ele e ela”
  • Resultat: 13:e med 6 poäng

  • 09. Österrike: Udo Jürgens – ”Merci, Chérie”
  • Resultat: 1:a med 31 poäng

  • 10. Sverige: Lill Lindfors & Svante Thuresson – ”Nygammal vals”
  • Resultat: 2:a med 16 poäng

  • 11. Spanien: Raphael – ”Yo soy aquél”
  • Resultat: 7:a med 9 poäng

  • 12.Schweiz: Madeleine Pascal – ”Ne vois-tu pas?”
  • Resultat: 6:a med 12 poäng

  • 13. Monaco: Téréza – ”Bien plus fort”
  • Resultat: 17:e med 0 poäng

  • 14. Italien: Domenico Modugno – ”Dio, come ti amo”
  • Resultat: 17:e med 0 poäng

  • 15. Frankrike: Dominique Walter – ”Chez nous”
  • Resultat: 16:e med 1 poäng

  • 16. Nederländerna: Milly Scott – ”Fernando en Filippo”
  • Resultat: 15:e med 2 poäng

  • 17. Irland: Dickie Rock – ”Come Back to Stay”
  • Resultat: 4:a med 14 poäng

  • 18. Storbritannien: Kenneth McKellar – ”A Man Without Love”
  • Resultat: 9:a med 8 poäng

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen