![]() För tredje året i rad valde det sanmarinska TV-bolaget SMRTV ut San Marinos tävlingsbidrag och artist till Eurovision genom den publika uttagningen Una voce per San Marino. Att de skulle göra det bekräftades tidigt under föregående år även om det blev klart först till hösten att uttagningen skulle återvända för ett tredje år. Upplägget för uttagningen blev en tredelad grunduttagning för att utse finalstartfältet: auditions, direktinbjudningar och en sessions-tävling. Under hösten 2023 öppnade SMRTV möjligheten för vem som helst i världen att ansöka om att delta via auditions. Parallellt med ansökningsprocessen genomfördes olika auditions där en jury slutligen utsåg 129 akter som skulle få tävla genom ett antal heats där en jury fick bestämma åtta finalister. Dock kom några akter inte till start varför det blev 126 som tävlade om finalplatserna. Samma vecka som finalen skulle hållas meddelades det även vilka åtta akter som hade valts in direkt till finalen som inbjudna artister. En av dessa var Loredana Bartà som bara veckor innan hade tävlat i den italienska ESC-uttagningen och blivit tvåa. Här framförde hon sitt bidrag hon haft med i den italienska uttagningen. Den sista finalplatsen gick till ett bidrag som hade tagits fram delvis med hjälp av AI. Alla resultat avgjordes av en jury. | FaktaPlats Heaten spelades in på Sala Polivalente Little Tony medan finalen hölls på Teatro Nuovo i Dogana Programledare I heaten var Ilenia De Sena och Camilla Spinelli programledare medan i finalen var det Fabrizio Biggio och Melissa Greta Marchetto Antal låtar i uttagningen 103 artister tävlade i heaten varav nio gick vidare till finalen, utöver dem tävlade också åtta direktkvalificerade artister i finalen Uttagningens vinnare Megara | TävlingsdatumKvalprogram19–24 februari Finalen »24 februari |
Inför finalen
| Inför den avgörande finalen i Una voce per San Marino har SMRTV sänt fem heats samt en s.k. Andra chansen-runda med 126 artister. Dessa kvalade in till programmet via en auditionrunda som hölls från hösten 2023 fram till januari 2024. Artisterna som gick vidare till heaten fick sedan uppträda på en scen varpå en jury fick utse en finalist per heat samt fyra som skulle få en andra chans. Undantag gjordes i ett heat där endast sanmarinska medborgare deltog som bara utsåg en finalist och ingen som fick en andra chans. Totalt kvalade åtta av de tävlande vidare till den stora finalen (fem vinnare och tre från Andra chansen-rundan). Bland de tävlande var 103 artister från Italien men det fanns också artister representerade från Australien, Estland, Finland, Grekland, Malta, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovenien, Spanien, Storbritannien, Sverige och Tyskland. 6 av de tävlande var från San Marino. Notera att heaten var förinspelade från Sala Polivalente Little Tony i staden Seravalle i norra San Marino med Ilenia De Sena och Camilla Spinelli som programledare. Sändningarna kommer att ske i SMRTV varje kväll mellan den 19:e och 23:e februari.
Vilka blev finalister?Följande bidrag blev korade till finalister efter heaten och Andra chansen-rundan (listade i alfabetisk ordning efter artist):
|
Finalen
I finalen i San Marinos uttagning är det sagt att 17 bidrag ska tävla varav åtta är s.k. direktkvalificerade som inbjudna artister, åtta har kvalat in från de heats som sändes dagarna före finalen samt ett bidrag som har valts ut från en s.k. Sessions-tävling. Notera gärna att finalisten Loredana Bertè tävlar med samma låt som hon framförde i Festivali di Sanremo (Italiens uttagning) som avgjordes i början av februari. Programmet har ingen tittaromröstning utan det är endast en jury som bestämmer vem av artisterna som ska vinna och därmed också representera San Marino i Eurovision Song Contest 2024. StartfältetNedan presenteras de tävlande enligt startordningen. Länkarna går till studioversioner/tidigare framträdanden som gjorts under program inför finalen.
| ||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














