Inför: Semifinal 2, Eurovision 2025

EUROVISION 2025 – SEMI 2. Ikväll (torsdag 15:e maj) sänds den andra semifinalen i årets Eurovision Song Contest från St. Jakobshalle. Här har vi samlat allt som du behöver veta inför kvällens avgörande!

 

Fakta


  • Datum:
  • 2025-05-15

  • Tid:
  • 21:00 CEST

  • Programledare:
  • Hazel Brugger och Sandra Studer

  • Plats:
  • St. Jakobshalle, Basel (Schweiz)

  • Röstningsprocess:
  • Tittarröstning som avgörs av följande parter:
  • – De 16 tävlingsländerna som medverkar i programmet
  • – Direktkvalificerade Frankrike, Italien och Spanien
  • – Rest of the World (röstar som en extra tittargrupp)
  • De tio länder som fått högst totalpoäng går vidare till finalen

  • TV-bolag/Stream:
  • SVT 1 & SVT PLAY*
  • Sveriges Radio P4**
  • Eurovision.tv på YouTube***
  • Följ även vår livekommentering här på sajten under hela sändningen!

  • * Med Edward af Sillén som kommentator.
  • ** Med Carolina Norén som kommentator.
  • *** Internationell sändning utan kommentatorer.

Startfält


Länderna presenteras i startordning. Länkarna går till fakta och våra åsikter om låtarna samt de officiella musikvideorna.


01. Australien
Go-Jo – Milkshake Man


02. Montenegro
Nina Žižić – Dobrodošli


03. Irland
Emmy – Laika Party


04. Lettland
Tautumeitas – Bur man laimi


05. Armenien
Parg – Survivor


06. Österrike
JJ – Wasted Love


Storbritannien
Remember Monday – What the Hell Just Happened?


07. Grekland
Klavdia – Asteromata


08. Litauen
Katarsis – Tavo akys


09. Malta
Miriana Conte – Serving


10. Georgien
Mariam Shengelia – Freedom


Frankrike
Louane – Maman


11. Danmark
Sissal – Hallucination


12. Tjeckien
ADONXS – Kiss Kiss Goodbye


13. Luxemburg
Laura Thorn – La poupée monte le son


14. Israel
Yuval Raphael – New Day Will Rise


Tyskland
Abor & Tynna – Baller


15. Serbien
Princ – ”Mila


16. Finland
Erika Vikman – Ich komme

 

Kom ihåg!

 

Sverige deltar INTE i omröstningen i den här semifinalen! Det går således inte att rösta om du befinner dig i Sverige. Först på lördag är Sverige med och röstar igen.

 

Vi analyserar, tippar & tycker till

Schlagermagistern analyserar

Inför sändningen har vår Schlagermagister Adrian analyserat startfältet utifrån olika aspekter.

Läs mer »


Länderna vi gissar till final

Vi spekulerar vilka bidrag vi tror tar sig till finalen från den andra semifinalen.

Läs mer »


Här är våra favoriter

Vi har även gjort våra önskelistor kring vilka bidrag vi hoppas tar sig till final från denna semi.

Läs mer »

 

 

Så funkar Semifinal 2

– När programmet har startat framförs tävlingsbidragen enligt startordningen.

– Tre av de direktkvalificerade bidragen uppträder i programmet, här gäller det Frankrike, Storbritannien och Tyskland från ”Big Five”. Dessa låtar kommer att framföras mellan semifinalbidragen i startordningen även om de saknar startnummer eftersom de redan är klara för tävlan i finalen.

– När alla bidrag har framförts öppnar telefonslussarna under cirka 15 minuter. De som tillåts rösta är tittarna i de 16 länder som tävlar i programmet samt Frankrike, Storbritannien och Tyskland och personer som deltar i onlineröstningen för Rest of the World.

– Var och ett av de röstningsberättigande ländernas tittarröstning (och Rest of the World) delar ut 12 poäng till sin favoritlåt och därefter i fallande skala 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng. Övriga bidrag får noll poäng av respektive tittarröstning. Även onlineröstningen delar ut poäng enligt samma skala. Maxpoängen ett land kan få är 228 poäng vilket händer enbart om bidraget får samtliga 12-poängare inklusive den från Rest of the Worlds omröstning.

– Någon gång i slutet av sändningen kommer programledarna att meddela vilka tio bidrag som tittarna och onlineröstningen har valt att rösta vidare till final. Som vanligt meddelas finalisterna utan inbördes ordning och detta för att inte påverka finalens resultat.

– Efter semifinalens avgörande får de tio finalisterna gå till en presskonferens för att svara på presskårens frågor samt genomföra en lottning om starthalvor till finalen. När detta är gjort har samtliga finalister, undantaget värdlandet Schweiz (som har fått lotta sin startposition), fått genomföra lottningen varpå tävlingsproducenterna sätter startordningen. Den kommer med sotr sannolikhet att presenteras under någon av de första timmarna under fredagen (16:e maj).

 


 

Kommentera

 
 

 
 
 

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »