Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Azerbajdzjan NF 2020

Azerbajdzjan NF 2022 »


AZERBAJDZJANS UTTAGNING. TV-bolaget İctimai Televiziya bekräftade redan i mars 2020 att de avsåg att skicka sångerskan Efendi. Hon var landets artistval till Eurovision 2020, och får nu en ny chans att tävla på Eurovision-scenen eftersom 2020 års upplaga ställdes in.

 

Fakta


  • Uttagningsprocess:
  • Internval (artist och bidrag)
  • Uttagningsdatum:
  • 20:e mars 2020 (artist)
  • 15:e mars 2021 (bidrag)
  • Artist:
  • Efendi
  • Låt:
  • ”Mata Hari”
  • Låtskrivare:
  • Amy van der Wel, Luuk van Beers, Tony Cornelissen och Josh Earl

Ganska snabbt efter att Eurovision 2020 ställdes in var det flera länder som lämnade beskedet att de skulle ge sin 2020-artist en chans till att få tävla i Eurovision 2021. Ett av dessa länder var Azerbajdzjan vars TV-bolag bekräftade att de än en gång tänker tävla med sångerskan Samira Efendi. Efter det har det varit relativt tyst om hur tävlingsbidraget ska utses, men i januari kom besked att intresserade låtskrivare har möjlighet att skicka in låtar till Efendi. Deadline var först 19:e januari men förlängdes till och med 1:a februari.

I februari fick vi uppgifter om att även tävlingsbidraget skulle väljas ut internt och att valet skulle göras av någon slags kommitté utifrån de inskickade låtarna. Avslöjandet skedde nästan på dagen ett år efter att artistvalet hade meddelats.

Bidraget är gjort av Amy van der Wel, Luuk van Beers, Tony Cornelissen och Josh Earl och har precis som artisten tagits ut internt. Kolla gärna in den officiella musikvideon nedan.

 

Officiell musikvideo

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »