Inför Melodifestivalen 2026: Lär känna gruppen Smash Into Pieces

Foto: ESC-Panelen

PANELEN PRESENTERAR. Inför Melodifestivalen 2026 presenterar vi alla artister som kommer att tävla i deltävlingarna. Denna gång handlar det om gruppen Smash Into Pieces.

 


2008 bildades rockgruppen Smash Into Pieces som först utgjordes av gitarristen Benjamin Jennebo och trummisen Isak Snow, som sedan utökades med sångaren Chris Adam Sörbye, basisten Viktor Vidlund och gitarristen Per Bergquist. Idag har både Isak och Viktor lämnat gruppen och man har fått in The Apocalypse DJ som trummis. Vem denna person är hålls dock hemligt!

Deras första TV-framträdande gjordes i Talang i TV4 där de däremot hoppade av för att skapa musik på annat håll, bland annat för att de blev signade av ett skivbolag. Sedan dess har de släppt fler singlar och album och blivit mycket populära, både i Sverige och andra länder. Parallellt med tävlan i Melodifestivalen har de åkt på flera världsturnéer och de har även en Europaturné inplanerad för våren som skulle kunna ställa till det ifall de vinner årets upplaga. Här kan också nämnas att de precis släppt singeln Somebody Like You ihop med rockgruppen Within Temptation.

Första gången de tävlade i Melodifestivalen var 2023 då de gick direkt till final och slutade på tredjeplats med låten Six Feet Under. Året därpå var de med igen, nu med Heroes Are Callingsom också gick direkt till final och slutade…trea. Ska det bli upprepning igen när de nu ställer upp för tredje gången, nu med låten ”Hollow”? Unikt för den här gången är att det är bandmedlemmarna Benjamin Jennebo, Chris Adam Hedman Sörbye, Per Bergquist som tillsammans med Philip Strand har gjort årets låt (de två tidigare hade gjorts med tidigare kända Melodifestivallåtskrivare).

Det kan även nämnas i sammanhanget att låttiteln ”Hollow” nu används för tredje gången i Melodifestivalen efter både Peter Jöback (2010) och Janet Leon (2014).

 

Mer fakta om startfältet i Malmö

Den fjärde deltävlingen avgörs i Malmö Arena i Malmö den 21:a februari. I detta startfält tävlar:

  • Cimberly med bidraget ”Eternity”
  • Erika Jonsson med bidraget ”Från landet”
  • Felix Manu med bidraget ”Hatar att jag älskar dig”
  • Meira Omar med bidraget ”Dooset Daram”
  • Smash Into Pieces med bidraget ”Hollow”
  • Timo Räisänen med bidraget ”Ingenting är efter oss”

 

Alla publicerade delar

 


 

Kommentera


Innan du kommenterar hos oss, vänligen ta del av panelens kommentarspolicy där vi bland annat besvarar varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.