PANELENS PROJEKT. Det har blivit dags för oss i ESC-Panelen att lista våra favoriter från årets (2018) nationella säsong. Denna gång handlar det om vår skribent Lukas, som följt årets nationella uttagningar, har valt ut sina favoriter från varje lands uttagning. Totalt 29 länder finns med på listan, vilka samtliga hade nationell uttagning med som minst finalkväll och som mest en uttagning som pågick under flera månader.

Vi i panelen kommer att gå igenom bidragen som Lukas har valt ut på sin lista, precis som vi gör med tvåorna i Second Chance Contest och med Robbans favoriter. Inför ni får se vårt resultat publicerar vi vilka länder som tävlar samt de tillhörande artisterna och bidragen.

Mycket nöje!

/ESC-Panelens skribenter

 

Notering: Eftersom att den finska finalen i år endast bestod av tre bidrag har Lukas enbart kunnat välja ut det bidrag som hamnade trea i den uttagningen. Detta för att han inte kunnat välja vinnarlåten eller den som kom tvåa (i senare fallet eftersom att den låten tävlar i vår Second Chance Contest). I övriga uttagningar har det funnits fler bidrag att välja bland.

 

Innehåll

 

 

Startfältet

Bidragen nedan är utvalda till årets omgång av Lukas favoriter.

 

  1. Albanien: Akullthyesit – Divorci (utslagen i semifinal)
  2. Armenien: Gevorg Harutyunyan – Stand Up (7:a i finalen)
  3. Danmark: Sandra – Angels to My Battlefield (oplacerad i finalen)
  4. Estland: Marju Länik – Täna otsuseid ei tee (utslagen i semifinal)
  5. Finland: Saara Aalto – Queens (3:a i finalen)
  6. Frankrike: Malo’ – Ciao (3:a i finalen)
  7. Island: Heimilistónar –Kúst og fæjó (3:a i finalen)
  8. Italien: Red Canzian – Ognuno ha ill suo racconto (15:e i finalen)
  9. Lettland: Madara – Esamība (3:a i finalen)
  10. Litauen: Dainotas Varnas – Merry-go-round (utslagen i första heatet)
  11. Malta: Dwett – Breaking Point (10:a i finalen)
  12. Moldavien: Constantin Cobîlean – Numai tu (9:a i finalen)
  13. Montenegro: Ivana Popović Martinović – Poljupci (4:a i finalen)
  14. Norge: Stella & Alexandra – You Got Me (3:a i finalen)
  15. Polen: Future Folk – Krakowiacy i górale (8:a i finalen)
  16. Portugal: Joana Espadim – Zero a zero (9:a i finalen)
  17. Rumänien: Lion’s Roar – Rekindle the Flame (utslagen i heat-omgång)
  18. San Marino: Tinashe Makura – Free Yourself (oplacerad)
  19. Schweiz: Chiara Dubey – Secrets and Lies (4:a i finalen)
  20. Serbien: Boris Režak – Vila (7:a i finalen)
  21. Slovenien: Orter – Kraljica (utslagen i semifinalen)
  22. Spanien: Agoney & Miriam – Magia (5:a i finalen)
  23. Storbritannien: Jaz Ellington – You (oplacerad i finalen)
  24. Sverige: Rolandz – Fuldans (10:a i finalen)
  25. Tjeckien: Doctor Victor – StandUP (5:a i onlineuttagningen)
  26. Tyskland: VoXXclub – I mog di so (5:a i finalen)
  27. Ukraina: Kozak System – Mamai (utslagen i semi)
  28. Ungern: Leander Kills – Nem szól harang (utslagen i finalens första runda)
  29. Vitryssland: Adagio – Ty i ja (10:a i finalen)

 

Recap

Nedan kan du se alla låtarna i ett recap:

 

Vilka bidrag bland Lukas favoriter har du som favoriter? Kommentera gärna!

 

 

Panelen tycker till!

LUKAS FAVORITER – RESULTAT. Då har det blivit dags för oss i ESC-Panelen att välja ut våra vinnare bland Lukas utvalda favoriter. Denna gång kommer vi dela upp resultatet i två delar. Först väljer var och en ut 10 favoriter bland de 29 tävlande och sedan jämför vi Lukas favoriter mot de bidrag som fick tävla i Lissabon.

 

Resultat del 1: Personlig topp 10

Placeringarna på topp 10 ger poäng beroende på placering. Vinnaren får 12 poäng, tvåan 10 poäng, trean 8 poäng osv. nedåt 7-1 poäng. Efteråt sammanställer vi och får fram en totalvinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

  1. San Marino: Tinashe Makura – “Free Yourself”
  2. Norge: Stella & Alexandra – “You Got Me”
  3. Frankrike: Malo’ – “Ciao”
  4. Sverige: Rolandz – “Fuldans”
  5. Danmark: Sandra – “Angels to My Battlefield”
  6. Finland: Saara Aalto – “Queens”
  7. Tyskland: VoXXclub – “I mog di so”
  8. Island: Heimilistónar – “Kúst og fæjó”
  9. Storbritannien: Jaz Ellington – “You”
  10. Ungern: Leander Kills – “Nem szól harang”

 

 

  1. Schweiz: Chiara Dubey – “Secrets and Lies”
  2. Ungern: Leander Kills – “Nem szól harang”
  3. Vitryssland: Adagio – “Ty i ja”
  4. Montenegro: Ivana Popović Martinović – “Poljupci”
  5. Frankrike: Malo’ – “Ciao”
  6. Spanien: Agoney & Miriam – “Magia”
  7. Litauen: Dainotas Varnas – “Merry-go-round”
  8. Rumänien: Lion’s Roar – “Rekindle the Flame”
  9. Armenien: Gevorg Harutyunyan – “Stand Up”
  10. Serbien: Boris Režak – “Vila”

 

 

  1. Albanien: Akullthyesit – “Divorci”
  2. Ukraina: Kozak System – “Mamai”
  3. Serbien: Boris Režak – “Vila”
  4. Frankrike: Malo’ – “Ciao”
  5. Rumänien: Lion’s Roar – “Rekindle the Flame”
  6. Storbritannien: Jaz Ellington – “You”
  7. Armenien: Gevorg Harutyunyan – “Stand Up”
  8. Sverige: Rolandz – “Fuldans”
  9. Vitryssland: Adagio – “Ty i ja”
  10. Italien: Red Canzian – “Ognuno ha ill suo racconto”

 

 

  1. Sverige: Rolandz – “Fuldans“
  2. Lettland: Madara – “Esamība“
  3. Tyskland: VoXXclub – “I mog di so“
  4. Polen: Future Folk – “Krakowiacy i górale“
  5. Rumänien: Lion’s Roar – “Rekindle the Flame“
  6. San Marino: Tinashe Makura – “Free Yourself“
  7. Danmark: Sandra – “Angels to My Battlefield“”
  8. Ungern: Leander Kills – “Nem szól harang“
  9. Tjeckien: Doctor Victor – “StandUP“
  10. Vitryssland: Adagio – “Ty i ja“

 

 

  1. Frankrike: Malo’ – “Ciao“
  2. Norge: Stella & Alexandra – “You Got Me“
  3. Armenien: Gevorg Harutyunyan – “Stand Up”
  4. Island: Heimilistónar – “Kúst og fæjó“
  5. Rumänien: Lion’s Roar – “Rekindle the Flame“
  6. San Marino: Tinashe Makura – “Free Yourself“
  7. Spanien: Agoney & Miriam – “Magia“
  8. Ungern: Leander Kills – “Nem szól harang“
  9. Tyskland: VoXXclub – “I mog di so“
  10. Lettland: Madara – “Esamība“

 

 

TOTALTABELL

Så här blev den gemensamma totaltabellen

  • 1. Frankrike: Malo’ – “Ciao” (33 poäng)

  • 2. Sverige: Rolandz – “Fuldans” (22 poäng)

  • 3. San Marino: Tinashe Makura – “Free Yourself” (22 poäng)


  • 4. Rumänien: Lion’s Roar – “Rekindle the Flame” (21 poäng)
  • 5. Norge: Stella & Alexandra – “You Got Me” (20 poäng)
  • 6. Ungern: Leander Kills – “Nem Szól Harang” (17 poäng)
  • 7=. Armenien: Gevorg Harutyunyan – “Stand Up” (14 poäng)
  • 7=. Tyskland: VoXXclub – “I Mog Di So” (14 poäng)
  • 9=. Albanien: Akullthyesit – “Divorci” (12 poäng)
  • 9=. Schweiz: Chiara Dubey – “Secrets and Lies” (12 poäng)

Resultat del 2: Vi jämför Eurovisiontävlarna mot Lukas favoriter

Nu ska vi vi jämföra varje lands andraplacerade bidrag med de bidrag som fick tävla i Eurovision 2018. För varje land väljer varje skribent ut antingen bidraget som vann den nationella uttagningen eller det bidrag som Lukas valt ut från den nationella uttagningen. I slutet av denna artikel kommer en resultatdel om hur var och en av oss valde samt om det var bidragen som fick tävla i Eurovision 2018 i Lissabon eller om det var bidragen som Lukas valt ut som blev vår gemensamma vinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

Albanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Eugent Bushpepa – “Mall”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Akullthyesit – “Divorci”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Armenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sevak Khanagyan – “Qami”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian
  • Markus

Lukas favorit

Gevorg Harutyunyan – “Stand Up”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban

 

 

Danmark

Vinnaren i nationella uttagningen

Rasmussen – “Higher Ground”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

Lukas favorit

Sandra – “Angels to My Battlefield”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

 

 

Estland

Vinnaren i nationella uttagningen

Elina Nechayeva – “La Forza”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Adrian

Lukas favorit

Marju Länik – “Täna otsuseid ei tee”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban

 

 

Finland

Vinnaren i nationella uttagningen

Saara Aalto – “Monsters”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

Lukas favorit

Saara Aalto – “Queens”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

 

 

Frankrike

Vinnaren i nationella uttagningen

Madame Monsieur – “Mercy”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban

Lukas favorit

Malo’ – “Ciao”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Adrian

 

 

Island

Vinnaren i nationella uttagningen

Ari Ólafsson – “Our Choice”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16

Lukas favorit

Heimilistónar – “Kúst og fæjó”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Italien

Vinnaren i nationella uttagningen

Ermal Meta & Fabrizio Moro – “Non mi avete fatto niente”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Red Canzian – “Ognuno ha ill suo racconto”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

 

 

Lettland

Vinnaren i nationella uttagningen

Laura Rizzotto – “Funny girl”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Adrian

Lukas favorit

Madara – “Esamība”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Litauen

Vinnaren i nationella uttagningen

Ieva Zasimauskaite – “When we’re old”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Dainotas Varnas – “Merry-go-round”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Malta

Vinnaren i nationella uttagningen

Christabelle – “Taboo”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Dwett – “Breaking Point”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Moldavien

Vinnaren i nationella uttagningen

DoReDos – “My Lucky Day”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Constantin Cobîlean – “Numai tu”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Montenegro

Vinnaren i nationella uttagningen

Vanja Radovanović – “Inje”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Ivana Popović Martinović – “Poljupci”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

 

 

Norge

Vinnaren i nationella uttagningen

Alexander Rybak – “That’s How You Write A Song”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

Lukas favorit

Stella & Alexandra – “You Got Me”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Polen

Vinnaren i nationella uttagningen

Gromee feat. Lukas Meijer – “Light Me Up”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Adrian

Lukas favorit

Future Folk – “Krakowiacy i górale”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Portugal

Vinnaren i nationella uttagningen

Cláudia Pascoal – “O Jardim”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Adrian

Lukas favorit

Joana Espadim – “Zero a zero”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban

 

 

Rumänien

Vinnaren i nationella uttagningen

The Humans – “Goodbye”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

Lukas favorit

Lion’s Roar – “Rekindle the Flame”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

San Marino

Vinnaren i nationella uttagningen

Jessika feat. Jenifer Brening – “Who We Are”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus

Lukas favorit

Tinashe Makura – “Free Yourself”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

 

 

Schweiz

Vinnaren i nationella uttagningen

Zibbz – “Stones”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Chiara Dubey – “Secrets and Lies”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas

 

 

Serbien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sanja Ilić & Balkanika – “Nova deca”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Boris Režak – “Vila”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas

 

 

Slovenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Lea Sirk – “Hvala, ne!”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Orter – “Kraljica”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Spanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Alfred & Amaia – “Tu Canción”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

Lukas favorit

Agoney & Miriam – “Magia”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Storbritannien

Vinnaren i nationella uttagningen

SuRie – “Storm”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban

Lukas favorit

Jaz Ellington – “You”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Adrian

 

 

Sverige

Vinnaren i nationella uttagningen

Benjamin Ingrosso – “Dance You Off”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Rolandz – “Fuldans”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus

 

 

Tjeckien

Vinnaren i nationella uttagningen

Mikolas Josef – “Lie To Me”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Doctor Victor – “StandUP”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Tyskland

Vinnaren i nationella uttagningen

Michael Schulte – “You Let Me Walk Alone”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

VoXXclub – “I mog di so”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

 

 

Ukraina

Vinnaren i nationella uttagningen

Mélovin – “Under the Ladder”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Kozak System – “Mamai”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus

 

 

Ungern

Vinnaren i nationella uttagningen

AWS – “Viszlát Nyár”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Lukas favorit

Leander Kills – “Nem szól harang”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

 

 

Vitryssland

Vinnaren i nationella uttagningen

Alekseev – “Forever”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

Lukas favorit

Adagio – “Ty i ja”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Slutresultat av jämförelsen

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 20 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 9 stycken

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 22 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 7 stycken

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 6 stycken
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 23 stycken (valde flest)

 

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 18 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 11 stycken

 

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 18 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 11 stycken

 

TOTALT
  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 84 stycken (vinnare)
  • – Antalet bidrag från Lukas favoriter: 61 stycken

 

Så här valde alltså vi i årets omgång. Nu undrar vi hur du valde – kommentera gärna dina favoriter i kommentarsfältet nedanför.


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 

ESC-Panelen