Artikeln handlar om en avslutad Eurovision-uttagning. Informationen uppdateras inte frekvent och kan därför vara inaktuell.

NATIONELL UTTAGNING. TV-bolaget RTP i Portugal genomförde sin uttagning till Eurovision 2026 genom Festival da Canção 2026. Nedan finner du fakta om uttagningen samt startfältet samt panelens åsikter om tävlingsbidragen.

 

Tävlingsdatum


Semifinal 1 »

21 februari 2026


Semifinal 2 »

28 februari 2026


Finalen »

7 mars 2026

Fakta

Årets upplaga av Festival da Canção fick flera förändringar i sitt upplägg. Till att börja med minskade antalet tävlingsbidrag från tjugo till sexton, dessutom justerades urvalsprocessen till att en hälft om åtta låtar gjordes av låtskrivare som RTP bjöd in själva medan 6 låtar inkom från en öppen antagning. RTP hade även under tidiga hösten 2025 en mindre onlinetävling bland musikstudenter där en vinnare fick en plats och gruppen Napa, som hade representerat Portugal i ESC 2025, fick också de bjuda in en låtskrivare.

Efter att alla låtar var på plats lottades startfältet ut på två semifinaler med åtta bidrag per semifinal. Varje program hade två röstningsomgångar – först fick tittarna och en jury rösta fram fyra gemensamma vinnare varpå tittarna röstade fram ett wildcard bland resterande låtar. Även i finalen var det delat mellan jury och tittarna med skillnaden att det var regionala jurygrupper som röstade.

Inför upplagan var det flera av de tävlande som var kritiska till Eurovision och som sades att om deras låt vinner uttagningen kommer de inte att åka till Wien i maj. Endast två av de sexton tävlande var positiva till att åka och en tredje hade inte bestämt sig. En av akterna som var positiva vann också finalen.

PS: Längre ned i artikeln hittar du fakta och resultat om startfälten samt våra åsikter. Alla sändningar läggs i ordning efter datum, dvs. redan avgjorda sändningar hittas längst nere i artikeln eller om du trycker på denna länk.

 

 

Finalen

Tio bidrag kvalade in från de två semifinalerna till finalen där Portugals representant till Eurovision 2026 skulle röstas fram eller åtminstone en vinnare av säsongens Festival da Canção. Precis som i semifinalerna var det delad jury- och tittarröstning som gäller, däremot var det nu regionala jurygrupper (istället för en studiojury) som bestämde juryresultatet.

 

Programfakta

Datum

7 mars 2026

Sändningstid

Kl. 22.00 CET

Programledare

Vasco Palmeirim,
Filomena Cautela,
Catarina Maia &
Alexandre Guimarães

Plats

Valentim de Carvalho,
Paço de Arcos

Stream

Se programmet »


Startfältet

Nedan presenteras finalbidragen i startordning med länkar till semifinalframträdandena.


01. Bandidos do Cante
Rosa

Låtskrivare: Duarte Farias, Francisco Pestana, Francisco Raposo, Luís Aleixo, Miguel Costa, Bluay, Gonçalo Narciso, Gui Alface, Kasha


02. João Ribeiro
Canção do Querer

Låtskrivare: André Henriques, Luís Figueiredo, Cristina Branco


03. André Amaro
Dá-Me a Tua Mão

Låtskrivare: André Amaro


04. Gonçalo Gomes
Doce Ilusão

Låtskrivare: Bernardo Almeida, Gonçalo Gomes, João Umbelino, Pedro Fernandes


05. Marquise
Chuva

Låtskrivare: Mafalda Matos, Matias Ferreira, Miguel Azevedo, Miguel Pereira


06. Evaya
Sprint

Låtskrivare: Beatriz Bronze, Guilherme Firmino, João Valente


07. Sandrino
Disposto a tudo

Låtskrivare: Francesco Meoli, Sandrino


08. Nunca Mates o Mandarim
Fumo

Låtskrivare: João Amorim, João Campello, Manuel Dinis


09. Silvana Peres
Não tem fim

Låtskrivare: Rita Dias


10. Dinis Mota
Jurei

Låtskrivare: Dinis Mota

 

 

Panelens åsikter om låtarna (inför sändningen)

Min topplista

  1. Dinis Mota – ”Jurei”
  2. Silvana Peres – ”Não tem fim”
  3. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  4. Evaya – ”Sprint
  5. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”

Kommentar

Lågt tempo som vanligt i den portugisiska finalen, vilket bådar för att det kommer att bli ett ganska anonymt bidrag i ESC. Emellertid är det många finstämda, och det finns en charm i det med. ”Jurei” landar bäst hos mig, men det är kanske inte en låt som kommer flyga så högt i ESC.

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  3. Dinis Mota – ”Jurei”
  4. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  5. Nunca Mates o Mandarim – ”Fumo”

Kommentar

Det finns flera mysiga och behagliga bidrag, men kanske ingenting som kommer få mig att gå bananas. Det ska bli spännande att se hur resultatet blir – och om den artist som väljs faktiskt tackar ja till att representera Portugal i Eurovision. Hursomhelst hoppas jag att det blir någon på min topplista.

Min topplista

  1. Nunca Mates o Mandarim – ”Fumo”
  2. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  3. Silvana Peres – ”Não tem fim”
  4. Evaya – ”Sprint”
  5. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”

Kommentar

Det har varit svårt att investera något i Portugals uttagning överhuvudtaget. Dels pga låtkvalitén – inget som överhuvudtaget fångat mig riktigt av låtarna som varit där. Och sen har vi elefanten i rummet – många artister som gjort klart att de inte tänker åka till Wien om de skulle vinna. Sett till de som är kvar är det två stycken som ändå vill åka, och en som inte uttalat sig offentligt hur denne står sig i frågan. Resten, alltså 70% av finalisterna, har alltså sagt nej, och där har RTP ett väldigt stort problem. Vid ett sånt här läge hade man kunnat fundera på om det inte vart bättre att låta de två (möjligen tre) artisterna som ville åka med göra upp själva.

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  3. Dinis Mota – ”Jurei”
  4. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  5. Sandrino – ”Disposto a tudo”

Kommentar

Den portugisiska finalen stundar och känslan är att det är väldigt ovisst. Dels om vinnaren tänker åka iväg och tävla i Wien eller ej och vad reservplanen är annars. Sedan är min topp 5 rätt flytande. Det pendlar lite fram & tillbaka vem jag har som absoluta favorit men för stunden går mitt hopp till Gonçalo Gomes.

 

Vem representerar Portugal i Eurovision 2026?

Det blev gruppen Bandidos do Cante med bidraget Rosasom vann Festival da Canção 2026 som sändes den 7:e mars 2026. Timmarna efter finalen bekräftades det att bandet också avser tävla i Eurovision. Inför uttagningen hade nämligen flera låtskrivare gått ut med ett upprop om att ifall ens låt vinner uttagningen kommer man inte att åka till Wien i maj. Detta gällde dock inte tre akter varav en var Bandidos do Cante.

 

Så var finalen

Inför finalen hölls två semifinaler där sammanlagt sexton bidrag tävlade om tio finalplatser. Väl i finalen uppträdde finalisterna på nytt varpå en gemensam jury- och tittarröstning engagerades där en av låtarna vann.

I semifinalerna var det en studiojury som röstade medan i finalen var det regionala jurygrupper som röstade. Var och en av dessa jurygrupper delade ut varsin poängskala om 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng och juryernas totalpoäng för bidragen slogs ihop till en gemensam sådan skala. Därefter adderades tittarnas poäng till denna och låten med högst totalpoäng vann finalen.

Förutom tävlingsbidragen hade finalen gästartister i form av fjolårsvinnarna Napa samt Throes + the Shine.

Det skilde sig lite hur favoritskapet mellan tävlingsbidragen såg ut. De regionala jurygrupperna hade exempelvis João Ribeiro som sin etta medan tittarna hade den näst sist. Tittarnas vinnare, Bandidos do Cante, var däremot juryns tvåa och kunde därför vinna tack vare det. Juryerna och tittarna var däremot överens om att Nunca Mates o Mandarim skulle bli trea.

 

Hela resultatet

Till sist, så här placerade sig alla finalbidrag (med jurypoäng + tittarpoäng = totalsumma).

 

Topp tre

Vinnare:
Bandidos do Cante
Rosa

(10 + 12 = 22 p)

Tvåa:
Dinis Mota
Jurei

(6 + 10 = 16 p)

Trea:
Nunca Mates o Mandarim
Fumo

(8 + 8 = 16 p)

 

Övriga placeringar


4. João Ribeiro
Canção do Querer

(12 + 2 = 14 p)


5. Sandrino
Disposto a tudo

(7 + 6 = 13 p)


6. Silvana Peres
Não tem fim

(5 + 4 = 9 p)


7. André Amaro
Dá-Me a Tua Mão

(1 + 7 = 8 p)


8. Marquise
Chuva

(3 + 5 = 8 p)


9. Gonçalo Gomes
Doce Ilusão

(4 + 3 = 7 p)


10. Evaya
Sprint

(2 + 1 = 3 p)

 

Tycker du att Portugal valde rätt eller fel vinnare? Skriv gärna din åsikt i kommentarsfältet här nedanför!

 

Semifinaler

Semifinal 1

I denna semifinal fick vi se den första häften om åtta tävlande uppträda där endast fem bidrag fick finalplatser. Omröstningen genomfördes i två rundor där först tittarna tillsammans med en studiojury fick rösta fram fyra gemensamma favoriter varpå tittarna fick komplettera med ett wildcard. Resterande låtar lämnade tävlingen direkt.

 

Programfakta

Datum

21 februari 2026

Sändningstid

Kl. 22.00 CET

Programledare

Vasco Palmeirim,
Catarina Maia &
Alexandre Guimarães

Plats

Valentim de Carvalho,
Paço de Arcos

Stream

Se programmet »


Startfältet

Presenteras i startordningen med länkar till studioversioner.


1. Dinis Mota
Jurei

Låtskrivare: Dinis Mota


2. Nunca Mates o Mandarim
Fumo

Låtskrivare: João Amorim, João Campello, Manuel Dinis


3. Evaya
Sprint

Låtskrivare: Beatriz Bronze, Guilherme Firmino, João Valente


4. André Amaro
Dá-Me a Tua Mão

Låtskrivare: André Amaro


5. Bateu Matou
Nos Teus Olhos

Låtskrivare: Ivo Costa, Joaquim Albergaria, Rui Pité


6. Marquise
Chuva

Låtskrivare: Mafalda Matos, Matias Ferreira, Miguel Azevedo, Miguel Pereira


7. Agridoce
Onde Quero Estar

Låtskrivare: Joana Banza, Margarida Castanheira, Pedro Agostinho, Sofia Jorge, Tiago Alves


8. Mário Marta
Pertencer

Låtskrivare: Alberto Koenig, Djodje

 

Resultat

Så här slutade den första semifinalen i Portugals uttagning.

 

Omgång 1

Följande fyra bidrag gick vidare till finalen efter att juryn och tittarna delat ut sina poäng. De listas i alfabetisk ordning efter artist.


Dinis Mota
Jurei


Evaya
Sprint


Marquise
Chuva


Nunca Mates o Mandarim
Fumo

Omgång 2

Bland låtarna som var kvar fick tittarna rösta fram ett bidrag som wildcard. De valde:

André Amaro
Dá-Me a Tua Mão

 

Det innebar att nedan tre bidrag fick lämna tävlingen direkt (listade i alfabetisk ordning efter artist)


Agridoce
Onde Quero Estar


Bateu Matou
Nos Teus Olhos


Mário Marta
Pertencer

 

Panelens åsikter om låtarna (inför sändningen)

 

Min topplista

  1. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  2. Dinis Mota – ”Jurei”
  3. Bateu Matou – ”Nos Teus Olhos”
  4. Agridoce – ”Onde Quero Estar”
  5. Mário Marta – ”Pertencer”

Kommentar

Jag måste faktiskt säga att jag är positivt överraskad av Portugal hittills. Det brukar inte vara den musikstil jag vanligtvis dras till, och ofta finns det en del lite sömnigare bidrag som man mest väntar på ska ta slut. Men den här gången har jag hittat några som tilltalar mig positivt ändå och jag skulle säga att min topp 3 är de bidrag som tilltalar mig allra mest i den här första semifinalen.

 

Min topplista

  1. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  2. Mário Marta – ”Pertencer”
  3. Dinis Mota – ”Jurei”
  4. Agridoce – ”Onde Quero Estar”
  5. Bateu Matou – ”Nos Teus Olhos”

Kommentar

Inga överraskningar i det här fältet direkt. Portugal bjuder på sina vanliga kulturella och nationalistiska bidrag där ingen sticker ut. Har svårt att se att nån utav dessa kan göra sig bättre än mediokert på scen.

 

Min topplista

  1. André Amaro – ”Dá-Me a Tua Mão”
  2. Mário Marta – ”Pertencer”
  3. Dinis Mota – ”Jurei”
  4. Bateu Matou – ”Nos Teus Olhos”
  5. Agridoce – ”Onde Quero Estar”

Kommentar

Då var det dags att tycka till inför den första semifinalen i Portugal och sin vana trogen är det en majoritet av lugna bidrag på egna språket. Var är uptempo-låtarna som man radade upp i exempelvis 2014 års uttagning?

Jag fattade tycke för André Amaro allra mest och hoppas han är en av finalisterna och får gärna ta med sig Mário Marta och Dinis Mota.

Det känns lite märkligt att man inte kör på internval i Portugal istället, då en klar majoritet deklarerat att de inte tänker ställa upp som landets representant i Eurovision om de vinner uttagningen (p.ga Israel tillåts delta)

 

Semifinal 2

I denna semifinal fick vi se den andra häften om åtta tävlande uppträda där endast fem bidrag gick vidare till finalen. Finalisterna valdes ut i två röstningsrundor – först fick tittarna tillsammans med en studiojury bestämma fyra vinnare, därefter röstade tittarna själva fram ett wildcard bland de återstående låtarna.

 

Programfakta

Datum

28 februari 2026

Sändningstid

Kl. 22.00 CET

Programledare

Filomena Cautela,
Catarina Maia &
Alexandre Guimarães

Plats

Valentim de Carvalho,
Paço de Arcos

Stream

Se programmet »


Startfältet

Presenteras i startordningen med länkar till studioversioner.


1. Gonçalo Gomes
Doce Ilusão

Låtskrivare: Bernardo Almeida, Gonçalo Gomes, João Umbelino, Pedro Fernandes


2. Silvana Peres
Não tem fim

Låtskrivare: Rita Dias


3. Sandrino
Disposto a tudo

Låtskrivare: Francesco Meoli, Sandrino


4. Francisco Fontes
Copiloto

Låtskrivare: Francisco Fontes


5. Bandidos do Cante
Rosa

Låtskrivare: Duarte Farias, Francisco Pestana, Francisco Raposo, Luís Aleixo, Miguel Costa, Bluay, Gonçalo Narciso, Gui Alface, Kasha


6. Jacaréu & Ana Margarida
O-pi-ni-ão

Låtskrivare: Jacaréu


7. João Ribeiro
Canção do Querer

Låtskrivare: André Henriques, Luís Figueiredo, Cristina Branco


8. Inês Sousa
Um Filme ao Contrário

Låtskrivare: Inês Sousa

 

Resultat

Så här slutade den andra semifinalen i Portugals uttagning.

 

Omgång 1

Följande fyra bidrag gick vidare till finalen efter att juryn och tittarna delat ut sina poäng. De listas i alfabetisk ordning efter artist.


Bandidos do Cante
Rosa


João Ribeiro
Canção do Querer


Sandrino
Disposto a tudo


Silvana Peres
Não tem fim

Omgång 2

Bland låtarna som var kvar fick tittarna rösta fram ett bidrag som wildcard. De valde:

Gonçalo Gomes
Doce Ilusão

 

Det innebar att nedan tre bidrag fick lämna tävlingen direkt (listade i alfabetisk ordning efter artist)


Francisco Fontes
Copiloto


Inês Sousa
Um Filme ao Contrário


Jacaréu & Ana Margarida
O-pi-ni-ão

 

Panelens åsikter om låtarna (inför sändningen)

 

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. Silvana Peres – ”Não tem fim”
  3. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  4. Inês Sousa – ”Um Filme ao Contrário”
  5. Francisco Fontes – ”Copiloto”

Kommentar

Kanske inte det starkaste startfältet av de två, men väldigt portugisiskt. Här kommer nationalandan verkligen fram, och även om jag inte tror vi har en vinnare här, så är det rätt trevligt att lyssna på. ”Doce Ilusão” och ”Não tem fim” är ändå fina låtar, och känns för mig som det jag förväntar mig höra ifrån Portugal.

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  3. Francisco Fontes – ”Copiloto”
  4. Jacaréu & Ana Margarida – ”O-pi-ni-ão”
  5. Sandrino – ”Disposto a tudo”

Kommentar

Här fick vi en del finstämda ballader vilket är helt i min melodi. Den som verkligen fastnade hos mig var Gonçalo Gomes med ”Doce Ilusão”, som jag får tydliga vinnarvibbar av. Även ”Rosa” är en trallvänlig och småmysig låt som är väldigt trevlig att lyssna på.

 

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. Jacaréu & Ana Margarida – ”O-pi-ni-ão”
  3. Sandrino – ”Disposto a tudo”
  4. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  5. Inês Sousa – ”Um Filme ao Contrário”

Kommentar

Det är inte många tillfällen då jag givit ett bidrag från Portugal över tre poäng men Gonçalo får banne mig en stark fyra. Den helt enkelt hänförde mig och den är helt ljuvlig. Men med min tur så ska jag nog vara glad om den ens tar sig vidare till final. Sen är resten av bidragen som vanligt förutom en och det är den jag placerat som nummer två. Ett udda bidrag som sticker ut. Är inte så fascinerad av sången men musiken är så nice och nostalgisk.

 

Min topplista

  1. Gonçalo Gomes – ”Doce Ilusão”
  2. Bandidos do Cante – ”Rosa”
  3. Sandrino – ”Disposto a tudo”
  4. Silvana Peres – ”Não tem fim”
  5. Jacaréu & Ana Margarida – ”O-pi-ni-ão”

Kommentar

Jag uppskattar mycket mer den andra semifinalen, där jag hittade fler personliga favoriter än vad som fanns i den första semifinalen. Jag hoppas framförallt att alla fyra på min topp 5 avancerar vidare till final. En bra mix av både dramatiska ballader, finstämda körsånger och svängig fado-midtempo.

 

 

 

Kommentera


Innan du kommenterar hos oss, vänligen ta del av panelens kommentarspolicy där vi bland annat besvarar varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.