CYPERNS UTTAGNING. TV-bolaget CyBC har bekräftat Cyperns deltagande i Eurovision 2026 samt att man har valt sin artist och sitt tävlingsbidrag genom ett internval.

 

Fakta


  • Uttagningsprocess:
  • Internval (artist och bidrag)
  • Uttagningsdatum:
  • Artist: 6 november 2025
  • Låt: 8 februari 2026
  • Artist:
  • Antigoni
  • Låt:
  • ”Jalla”
  • Låtskrivare:
  • Antigoni Buxton, Charalambous Kallona, Connor Mullally-Knight, Demetris Nikolaou, Klejdi Lupa, Paris Kalpos och Trey Qua.

Precis som Cypern gjort varje år sedan 2015 fortsätter man med internval, den här gången med sångerskan Antigoni.

 

Vem är Antigoni?

Antigoni, eller Antigoni Buxton som är hennes fullständiga namn, är en 36-årig brittisk-grekcypriot sångerska. Hon är född och uppvuxen i London i Storbritannien. Sedan tidigare har hon synts till i bland annat den brittiska versionen av TV-programmet Love Island men hon har också släppt flera singlar, däribland låtarna You Can Have Him”, “Sleeping Alone och Habibi”. Ingen av dem kommer hon dock att få ta med sig till Wien i maj nästa år (eftersom de är släppta före den 1:a september 2025) utan det blir med en idag helt nyskriven låt. Vad den heter, vem/vilka som gör text och musik samt när den släpps är idag inte känt.

Tävlingsbidraget som ska framföras i Wien heter ”Jalla”. Bidraget är gjord av artisten själv tillsammans med Charalambous Kallona, Connor Mullally-Knight, Demetris Nikolaou, Klejdi Lupa, Paris Kalpos och Trey Qua. Nedan är den officiella musikvideon:

 

 

 

Kommentera


Innan du kommenterar hos oss, vänligen ta del av panelens kommentarspolicy där vi bland annat besvarar varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.