PANELENS PROJEKT. Det har blivit dags för oss i ESC-Panelen att lista våra favoriter från årets (2018) nationella säsong. Denna gång handlar det om vår skribent Robban, som är en flitig följare av de nationella uttagningarna, som återigen fått äran att välja ut sina favoriter från varje lands uttagning. Totalt 29 länder finns med på listan, vilka samtliga hade nationell uttagning med som minst finalkväll och som mest en uttagning som pågick under flera månader.

Vi i panelen kommer att gå igenom bidragen som Lukas har valt ut på sin lista, precis som vi gör med tvåorna i Second Chance Contest och med Lukas favoriter. Mer info om detta kommer senare i vår. Inför ni får se vårt resultat publicerar vi vilka länder som tävlar samt de tillhörande artisterna och bidragen.

Mycket nöje!

/ESC-Panelens skribenter

 

Notering: Eftersom att den finska finalen i år endast bestod av tre bidrag har Robban enbart kunnat välja ut det bidrag som hamnade trea i den uttagningen. Detta för att han inte kunnat välja vinnarlåten eller den som kom tvåa (i senare fallet eftersom att den låten tävlar i vår Second Chance Contest). I övriga uttagningar har det funnits fler bidrag att välja bland.

 

Innehåll

 

 

Startfältet

Bidragen nedan är utvalda till årets omgång av Robbans favoriter.

 

  1. Albanien: Manjola Nallbani – I njëtji qiell (oplacerad i finalen)
  2. Armenien: Tamar Kaprelian – Poison (Ari Ari) (utslagen i semi)
  3. Danmark: Ditte Marie – Riot (oplacerad i final)
  4. Estland: Eliis Pärna & Gerli Padar – Taevas (10:a – sist i finalen)
  5. Finland: Saara Aalto – Queens (3:a i finalen)
  6. Frankrike: Max Cinnamon – Ailleurs (6:a i finalen)
  7. Island: Fókus hópurinn – Battleline (5:a i finalen)
  8. Italien: The Kolors – Frida (Mai, mai, mai) (9:a i finalen)
  9. Lettland: Jenny May – Soledad” (utslagen i heat)
  10. Litauen: Greta Zazza – Broken Shadows (utslagen i andra heatet)
  11. Malta: Brooke Borg – Heart of Gold (3:a i finalen)
  12. Moldavien: Doinița Gherman & One Voice –Dance in Flames (3:a i finalen)
  13. Montenegro: Nina Petković – Dišem (5:a i finalen)
  14. Norge: Charla K – Stop the Music (oplacerad i finalen)
  15. Polen: Isabell Otrębus – Delirium (9:a i finalen)
  16. Portugal: Lili –O vôo das cegonhas (8:a i finalen)
  17. Rumänien: Serena – Safari (utslagen i heat-omgång)
  18. San Marino: Franklin Calleja – Stay (5:a i finalen)
  19. Schweiz: Angie Ott –A Thousand Times (5:a i finalen)
  20. Serbien: Lord – Samo nek se okreće (4:a i finalen)
  21. Slovenien: Nuška Drašček – Ne zapusti me zdaj (3:a i finalen)
  22. Spanien: Miriam –Lejos de tu piel (4:a i finalen)
  23. Storbritannien: Liam Tamne – Astronaut (oplacerad i finalen)
  24. Sverige: John Lundvik – My Turn (3:a i finalen)
  25. Tjeckien: Eva Burešová – Fly (3:a i onlineuttagningen)
  26. Tyskland: Natia Todua – My Own Way (6:a – sist i finalen)
  27. Ukraina: Mountain Breeze – I See You (utslagen i semi)
  28. Ungern: Vastag Tamás – Ne hagyj remenyt (utslagen i semi)
  29. Vitryssland: Anastasiya Malashkevich – World on Fire (7:a i finalen)

 

 

Recap

Nedan kan du se låtarna i ett recap:

 

 

 

Vilka bidrag bland Robbans favoriter har du som favoriter? Kommentera gärna!

 

 

Panelen tycker till!

ROBBANS FAVORITER – RESULTAT. Då har det blivit dags för oss i ESC-Panelen att välja ut våra vinnare bland Robbans utvalda favoriter. Denna gång kommer vi dela upp resultatet i två delar. Först väljer var och en ut 10 favoriter bland de 29 tävlande och sedan jämför vi Robbans favoriter mot de bidrag som fick tävla i Lissabon.

 

Resultat del 1: Personlig topp 10

Placeringarna på topp 10 ger poäng beroende på placering. Vinnaren får 12 poäng, tvåan 10 poäng, trean 8 poäng osv. nedåt 7-1 poäng. Efteråt sammanställer vi och får fram en totalvinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

  1. Norge: Charla K – “Stop the Music”
  2. Frankrike: Max Cinnamon – “Ailleurs”
  3. Island: Fókus hópurinn – “Battleline”
  4. Danmark: Ditte Marie – “Riot”
  5. Tjeckien: Eva Burešová – “Fly”
  6. Finland: Saara Aalto – “Queens”
  7. Montenegro: Nina Petković – “Dišem”
  8. San Marino: Franklin Calleja – “Stay”
  9. Storbritannien: Liam Tamne – “Astronaut”
  10. Italien: The Kolors – “Frida (Mai, mai, mai)”

 

 

  1. Sverige: John Lundvik – “My Turn”
  2. Tjeckien: Eva Burešová – “Fly”
  3. Schweiz: Angie Ott – “A Thousand Times”
  4. Ungern: Vastag Tamás – “Ne hagyj remenyt”
  5. Spanien: Miriam – “Lejos de tu piel”
  6. Storbritannien: Liam Tamne – “Astronaut”
  7. Estland: Eliis Pärna & Gerli Padar – “Taevas”
  8. Litauen: Greta Zazza – “Broken Shadows”
  9. Malta: Brooke Borg – “Heart of Gold”
  10. Serbien: Lord – “Samo nek se okreće”

 

 

  1. Italien: The Kolors – “Frida (Mai, mai, mai)”
  2. San Marino: Franklin Calleja – “Stay”
  3. Spanien: Miriam – “Lejos de tu piel”
  4. Frankrike: Max Cinnamon – “Ailleurs”
  5. Norge: Charla K – “Stop the Music”
  6. Slovenien: Nuška Drašček – “Ne zapusti me zdaj”
  7. Litauen: Greta Zazza – “Broken Shadows”
  8. Vitryssland: Anastasiya Malashkevich – “World on Fire”
  9. Island: Fókus hópurinn – “Battleline”
  10. Tyskland: Natia Todua – “My Own Way”

 

 

  1. Lettland: Jenny May – “Soledad”
  2. Schweiz: Angie Ott – “A thousand times”
  3. Island: Fókus hópurinn – “Battleline”
  4. Montenegro: Nina Petković – “Dišem”
  5. Sverige: John Lundvik – “My turn”
  6. Tjeckien: Eva Burešová – “Fly”
  7. Italien: The Kolors – “Frida (Mai, mai, mai)”
  8. Slovenien: Nuška Drašček – “Ne zapusti me zdaj”
  9. Ruänien: Serena – “Safari”
  10. San Marino: Franklin Calleja – “Stay”

 

 

  1. Ungern: Vastag Tamás – “Ne hagyj remenyt“
  2. Frankrike: Max Cinnamon – “Ailleurs“
  3. Spanien: Miriam – “Lejos de tu piel“
  4. Armenien: Tamar Kaprelian – “Poison (Ari Ari)“
  5. San Marino: Franklin Calleja – “Stay“
  6. Sverige: John Lundvik – “My Turn“
  7. Lettland: Jenny May – “Soledad”
  8. Malta: Brooke Borg – “Heart of Gold“
  9. Island: Fókus hópurinn – “Battleline“
  10. Storbritannien: Liam Tamne – “Astronaut“

 

 

TOTALTABELL

Så här blev den gemensamma totaltabellen

  • 1. Frankrike: Max Cinnamon – “Ailleurs” (27 poäng)

  • 2. Sverige: John Lundvik – “My Turn” (23 poäng)

  • 3. Spanien: Miriam – “Lejos de Tu Piel” (22 poäng)


  • 4. Tjeckien: Eva Burešová – “Fly” (21 poäng)
  • 5. San Marino: Franklin Calleja – “Stay” (20 poäng)
  • 6. Island: Fókus hópurinn – “Battleline” (20 poäng)
  • 7. Ungern: Tamás Vastag – “Ne Hagyj Remenyt” (19 poäng)
  • 8. Norge: Charla K – “Stop the Music” (18 poäng)
  • 9. Schweiz: Angie Ott – “A Thousand Times” (18 poäng)
  • 10. Italien: The Kolors – “Frida (Mai, Mai, Mai) (17 poäng)

Resultat del 2: Vi jämför Eurovisiontävlarna mot Robbans favoriter

Nu ska vi vi jämföra varje lands andraplacerade bidrag med de bidrag som fick tävla i Eurovision 2018. För varje land väljer varje skribent ut antingen bidraget som vann den nationella uttagningen eller det bidrag som Robban valt ut från den nationella uttagningen. I slutet av denna artikel kommer en resultatdel om hur var och en av oss valde samt om det var bidragen som fick tävla i Eurovision 2018 i Lissabon eller om det var bidragen som Robban valt ut som blev vår gemensamma vinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

Albanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Eugent Bushpepa – “Mall”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Robbans favorit

Manjola Nallbani – “I njëtji qiell”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

 

 

Armenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sevak Khanagyan – “Qami”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Tamar Kaprelian – “Poison (Ari Ari)”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Danmark

Vinnaren i nationella uttagningen

Rasmussen – “Higher Ground”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

Robbans favorit

Ditte Marie – “Riot”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

 

 

Estland

Vinnaren i nationella uttagningen

Elina Nechayeva – “La Forza”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Eliis Pärna & Gerli Padar – “Taevas”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban

 

 

Finland

Vinnaren i nationella uttagningen

Saara Aalto – “Monsters”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

Robbans favorit

Saara Aalto – “Queens”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

 

 

Frankrike

Vinnaren i nationella uttagningen

Madame Monsieur – “Mercy”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus

Robbans favorit

Max Cinnamon – “Ailleurs”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

 

 

Island

Vinnaren i nationella uttagningen

Ari Ólafsson – “Our Choice”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16

Robbans favorit

Fokus – “Battleline”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Italien

Vinnaren i nationella uttagningen

Ermal Meta & Fabrizio Moro – “Non mi avete fatto niente”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban

Robbans favorit

The Kolors – “Frida (Mai, mai, mai)”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Adrian

 

 

Lettland

Vinnaren i nationella uttagningen

Laura Rizzotto – “Funny girl”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Adrian

Robbans favorit

Jenny May – “Soledad”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban

 

 

Litauen

Vinnaren i nationella uttagningen

Ieva Zasimauskaite – “When we’re old”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Greta Zazza – “Broken Shadows”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban

 

 

Malta

Vinnaren i nationella uttagningen

Christabelle – “Taboo”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus

Robbans favorit

Brooke Borg – “Heart of Gold”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban
  • Adrian

 

 

Moldavien

Vinnaren i nationella uttagningen

DoReDos – “My Lucky Day”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Doinița Gherman & One Voice – “Dance in Flames”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Montenegro

Vinnaren i nationella uttagningen

Vanja Radovanović – “Inje”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban

Robbans favorit

Nina Petković – “Dišem”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Adrian

 

 

Norge

Vinnaren i nationella uttagningen

Alexander Rybak – “That’s How You Write A Song”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus

Robbans favorit

Charla K – “Stop the Music”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

 

 

Polen

Vinnaren i nationella uttagningen

Gromee feat. Lukas Meijer – “Light Me Up”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus

Robbans favorit

Isabell Otrębus – “Delirium”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban
  • Adrian

 

 

Portugal

Vinnaren i nationella uttagningen

Cláudia Pascoal – “O Jardim”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Lili – “O vôo das cegonhas”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Rumänien

Vinnaren i nationella uttagningen

The Humans – “Goodbye”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas

Robbans favorit

Serena – “Safari”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

San Marino

Vinnaren i nationella uttagningen

Jessika feat. Jenifer Brening – “Who We Are”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

Robbans favorit

Franklin Calleja – “Stay”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

 

 

Schweiz

Vinnaren i nationella uttagningen

Zibbz – “Stones”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Adrian

Robbans favorit

Angie Ott – “A Thousand Times”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban

 

 

Serbien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sanja Ilić & Balkanika – “Nova deca”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Lord – “Samo nek se okreće”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban

 

 

Slovenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Lea Sirk – “Hvala, ne!”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Adrian

Robbans favorit

Nuška Drašček – “Ne zapusti me zdaj”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban

 

 

Spanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Alfred & Amaia – “Tu Canción”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

Robbans favorit

Miriam – “Lejos de tu piel”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Storbritannien

Vinnaren i nationella uttagningen

SuRie – “Storm”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus

Robbans favorit

Liam Tamne – “Astronaut”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban
  • Adrian

 

 

Sverige

Vinnaren i nationella uttagningen

Benjamin Ingrosso – “Dance You Off”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

Robbans favorit

John Lundvik – “My Turn”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Tjeckien

Vinnaren i nationella uttagningen

Mikolas Josef – “Lie To Me”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

Robbans favorit

Eva Burešová – “Fly”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

Tyskland

Vinnaren i nationella uttagningen

Michael Schulte – “You Let Me Walk Alone”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Natia Todua – “My Own Way”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Ukraina

Vinnaren i nationella uttagningen

Mélovin – “Under the Ladder”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Robbans favorit

Mountain Breeze – “I See You”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

 

 

Ungern

Vinnaren i nationella uttagningen

AWS – “Viszlát Nyár”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Robbans favorit

Vastag Tamás – “Ne hagyj remenyt”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Vitryssland

Vinnaren i nationella uttagningen

Alekseev – “Forever”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16

Robbans favorit

Anastasiya Malashkevich – “World on Fire”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Slutresultat av jämförelsen

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 16 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 13 stycken

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 20 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 9 stycken

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 19 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 10 stycken

 

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 18 stycken (valde flest)
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 11 stycken

 

 

  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 6 stycken
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 23 stycken (valde flest)

 

TOTALT
  • – Antalet bidrag som blev vinnare i nationella uttagningar: 79 stycken (vinnare)
  • – Antalet bidrag från Robbans favoriter: 66 stycken

 

Så här valde alltså vi i årets omgång. Nu undrar vi hur du valde – kommentera gärna dina favoriter i kommentarsfältet nedanför.

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 

ESC-Panelen