Avslutad

TV-bolaget TVP utsåg Polens artist och tävlingsbidrag till Eurovision 2025 genom finalen Polskie Kwalifikacje 2025. Under uttagningen följde och tyckte vi till om tävlingsbidragen samt informerade om de olika händelserna. All fakta inklusive åsikter finns längre ned i denna artikel.

 

Mer fakta om uttagningen

Uttagningsdatum

14 februari 2025: Finalen

Inför finalen »

Panelens åsikter (inför sändningen)»

Resultat »

Panelens slutkommentarer »


 


Polen valde att återgå till att låta en nationell final avgöra valet av artist och tävlingsbidrag till årets Eurovision Song Contest. Till att börja med höll TVP en nationell antagning öppen under en tid under hösten 2024, från vilken 25 låtar valdes ut. Dessa fick sedan uppträda vid en intern audition där en jury slutligen utsåg tio finalister. Dock lades en elfte finalist till som wildcard vilket skedde knappt en vecka före sändning.

 

Tävlingsupplägget

Själva finalen ägde rum i en TV-studio fredagen den 14:e februari där artisterna uppträdde och där bara tittarröstning korade en vinnare. Det var första gången sedan 2016 där TVP valde att inte ha någon jury med i leken annat än som backup ifall telefonröstningen hade havererat.

 

Återkommande artister

Bland artisterna som tävlade fanns några deltagare från tidigare upplagor, exempelvis den polska ESC-deltagaren Justyna (tävlade i Eurovision 1995 med bidraget ”Sama” som placerade sig på 18:e plats). Andra återkommande från tidigare års uttagningar var Daria Marx, KUBA, Janusz Radek och Dominik Dudek.

På upphovssidan fanns också en rad namn från förr som exempelvis Teodora Špirić, mer känd som Teya, som representerade Österrike i Eurovision 2023 (tillsammans med sångerskan Salena). Det fanns även några svenska låtskrivare med här som Fredrik Moller, Maria Broberg, Peter Boström och Angelino Markenhorn. Den sistnämnde tävlade samma vecka i Melodifestivalen i Sverige.

 

Eurovision-resultat 2025

I finalen den 14:e februari röstades Justyna Steczkowska med bidraget ”Gaja” fram till att bli Polens representant i Eurovision 2025.

 

Finalen
  • När?
  • 14:e februari 2025, kl. 20.45 CET

  • Var?
  • TV-studio

  • Hur?
  • 100% tittarröstning

  • Vem/vilka är programledare?
  • Artur Orzech och Michał Szpak

  • TV-bolag/Stream:
  • TVP – Se sändningen »

Fakta om programmet

Efter fjolårets internval återgick Polen till att låta tittarna vara med och bestämma vilken akt som ska representera landet i Eurovision Song Contest. Denna gång fick tittarna hela makten i resultatet, vilket de senaste hade i uttagningen 2016.

Bland artisterna som tävlade hittade vi den tidigare polska ESC-deltagaren Justyna (tävlade i ESC 1995 med bidraget ”Sama” som placerade sig på 18:e plats). Andra återkommande från tidigare års uttagningar var Daria Marx, KUBA, Janusz Radek och Dominik Dudek.

På upphovssidan fanns också en rad namn från förr som exempelvis Teodora Špirić, mer känd som Teya, som representerade Österrike i Eurovision 2023 (tillsammans med sångerskan Salena). Dessutom tävlade en rad svenska låtskrivare bland andra Angelino Markenhorn som samma vecka också medverkade i Melodifestivalen 2025 i Sverige.

 

Mer information

Panelens åsikter (inför sändningen)»

Resultat »

Panelens slutkommentarer »

 

Startfält


 

  • Här presenteras de tävlande artisterna med tillhörande bidrag och låtskrivare i startordning med länkar till studioversionerna.

  • 1. Chrust – Tempo
  • Låtskrivare: Karol Konop, Krzysztof Falkowski, Małgorzata Gorzała Oleszczuk, Mrozek On Drums

  • 2. Kuba Szmajkowski – Pray
  • Låtskrivare: Angelino Markenhorn, Tom Martensson, Joakim Andersson, William Naesh

  • 3. Justyna Steczkowska – Gaja
  • Låtskrivare: Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Emilian Waluchowski, Justyna Steczkowska, Patryk Kumór

  • 4. Tynsky – Miracle
  • Låtskrivare: Radosław Bieńkuński, Tomasz Kamiński, Chloe Copoloff, Francis Karel

  • 5. Daria Marx – Let It Burn
  • Låtskrivare: Fredrik Moller, Maria Broberg, Peter Boström

  • 6. Sw@da & Niczos – Lusterka
  • Låtskrivare: Wiktor Szczygieł, Nika Jurczuk

  • 7. Janusz Radek – In Cosmic Mist
  • Låtskrivare: Janusz Radek

  • 8. Marien – Can’t Hide
  • Låtskrivare: Magdalena Wójcik, Amelia Komosińska, Maria Nieszpaur

  • 9. Teo Tomczuk – Immortal
  • Låtskrivare: Jakub Krupski, Jeremi Sikorski, Teo Tomczuk

  • 10. Sonia Maselik – Rumours
  • Låtskrivare: Adam Związek, Aleksandra Smoczyńska, Juliusz Kamil Kuźnik, Sonia Maselik, Susie Jakubowski

  • 11. Dominik Dudek – Hold the Light
  • Låtskrivare: Dominik Dudek, Teodora Špirić, Tom Oehler

 

Panelens åsikter (inför sändningen)


Min topplista

  1. Dominik Dudek – ”Hold the Light”
  2. Justyna Steczkowska – ”Gaja”
  3. Chrust – ”Tempo”
  4. Kuba Szmajkowski – ”Pray”
  5. Sonia Maselik – ”Rumours”

 

Kommentar

Roligt att se fortsatt hög nivå i den polska uttagningen. Det verkar som att landet satsar på Eurovision och årets startfält innehåller flera potentiella ESC-bidrag. I princip skulle jag nog säga att min topp-3 känns som ganska jämn, där samtliga nog skulle passa bra i Eurovision. ”Tempo” är visserligen lite udda, men mycket intressant och mystisk – något som mycket väl skulle funka. ”Gaja” är riktigt vass och ”Hold the Light” är mer klassisk – överlag skulle vilken som helst av dessa klara sig bra i Basel. Jag är imponerad, detta är riktigt bra!


Min topplista

  1. Daria Marx – ”Let It Burn”
  2. Kuba Szmajkowski – ”Pray”
  3. Justyna Steczkowska – ”Gaja”
  4. Dominik Dudek – ”Hold the Light”
  5. Teo Tomczuk – ”Immortal”

 

Kommentar

Det känns ärligt som en ganska öppen final i Polen i år, ingen som sticker ut åt vare sig ”detta kommer att vinna” eller ”detta kommer att komma sist”. Så det är lite svårbedömt innan man har sett alla liveframträdanden. Men överlag, med några få undantag, tycker jag det är en ganska bra final som Polen bjuder på. Ska bli spännande och se om det blir någon jag har i topp fem eller botten fem som vinner allting.

Om Justyna skulle vinna, som tidigare tävlat för Polen i Eurovision 1995, kommer hon att tävla på exakt samma datum fast 30 år senare och denna gång inte i Dublin utan i Basel.


Min topplista

  1. Sw@da & Niczos – ”Lusterka”
  2. Teo Tomczuk – ”Immortal”
  3. Tynsky – ”Miracle”
  4. Dominik Dudek – ”Hold the Light”
  5. Kuba Szmajkowski – ”Pray”

 

Kommentar

Intressant final för Polen. Det fanns en hel del bra låtar som tilltalade mig. Min förstaplats är en cool grupp som har ett annorlunda sound, men jag älskar det! Sedan har vi en drös kraftfulla ballade, främst Teo och Tynsky som verkligen träffar mitt hjärta.


Min topplista

  1. Janusz Radek – ”In Cosmic Mist”
  2. Tynsky – ”Miracle”
  3. Dominik Dudek – ”Hold the Light”
  4. Marien – ”Can’t Hide”
  5. Teo Tomczuk – ”Immortal”

 

Kommentar

När jag kikar på denna lineup får jag intrycket att Polen fortfarande letar efter sin identitet i ESC. Vissa försök har gjorts att få lite mer musikalisk spännvidd, men ändå känns låtarna ganska identitetslösa. Och jag har provat mig igenom dem igen och igen för att jag vill att Polen ska klara sig bra, men det känns som att det varit svårt att få mer etablerade namn att vilja ställa upp. Att man uppfattar det som ett ställe att synas på en sista gång innan karriären åker ner två meter under jord.


Min topplista

  1. Kuba Szmajkowski – ”Pray”
  2. Sonia Maselik – ”Rumours”
  3. Dominik Dudek – ”Hold the Light”
  4. Teo Tomczuk – ”Immortal”
  5. Sw@da & Niczos – ”Lusterka”

 

Kommentar

Någon av dessa fem kandidater jag har listat ovan förtjänar en ESC-biljett enligt mig och främst den återkommande artisten Kuba Szmajkowski som jag fastnade för direkt. En härlig gospel-poplåt med en artist vi sett i uttagningen tidigare och som känns som Polens svar på Harry Styles. Låten är dessutom skriven av bland annat Angelino Markenhorn som tävlar i Melodifestivalens tredje deltävling dagen efter.

Kul att Polen väljer genom en nationell uttagnings final, det är mycket trevligare än internval. Var inte särskild imponerad av fjolårets polska ESC-bidrag, så hoppas man väljer fram något som tilltalar mig denna gången.

 

Resultat


Det blir sångerskan Justyna Steczkowska med bidraget ”Gaja” som kommer att representera Polen i Eurovision 2025. Det avgjordes i samband med den nationella finalen Polskie Kwalifikacje 2025 som sändes den 14:e februari 2025. Det är andra gången hon representerar landet i sammanhanget efter att ha gjort det även år 1995, dvs. för 30 år sedan räknat från i år. En intressant notering är att hon kommer att tävla på exakt samma datum som hon gjorde 1995, dock inte i samma stad. Det är samtidigt första gången sedan 2006 som Polen skickar en artist som tidigare representerat landet i Eurovision en gång till.

 

Så var finalen

För första gången sedan 2023 höll Polen i en nationell final för sitt artist- och bidragsval till Eurovision och för första gången sedan 2016 överlämnades hela makten i avgörandet till tv-tittarna. Totalt var det elva bidrag som tävlade i finalen vilka hade valts ut efter en antagning och intern audition.

Förutom tävlingsbidragen uppträdde programledaren Michał Szpak som gästartist (han representerade Polen i Eurovision 2016 med låten ”Color of Your Life”). Dessutom uppträdde fjolårets kroatiska ESC-representant Baby Lasagna i finalen med låten Rim Tim Tagi Dim”.

 

Hela resultatet

Till sist, så här placerade sig alla finalbidrag när tittarna sagt sitt (med hur många procent av tittarrösterna varje bidrag fick).

  • 1. Justyna Steczkowska – Gaja” (39,32 %)

  • 2. Sw@da & Niczos – Lusterka” (23,69 %)

  • 3. Dominik Dudek – Hold the Light” (13,94 %)

 

Tycker du att Polen valde rätt eller fel vinnare? Skriv gärna din åsikt i kommentarsfältet här nedanför!

 

 

Panelens slutkommentarer


Vann rätt eller fel låt (enligt mig)?

Nja, asså låten är väl helt okej och växte efter liveframträdandena men jag hade hellre föredragit Lusterka.


Vann rätt eller fel låt (enligt mig)?

Det var ett väntat resultat. Justyna var storfavorit att vinna den polska nationella finalen och får därmed representera Polen i Eurovision ytterligare en gång. Trots att det inte var någon personlig favorit, tror jag att Polen har goda möjligheter att få till ett bra resultat. Till final lär de lyckas ta sig. Låten kan bli en växare hos mig, men just nu är jag inte särskilt imponerad.

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »


 

Kommentera