Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Inför ESC Frankrike 2016

Inför ESC Frankrike 2018 »


INFÖR EUROVISION. Vi presenterar Frankrikes artist och bidrag som deltog i Eurovision Song Contest 2017. Frankrike var direktkvalificerad till finalen där de hade startnummer 26 av 26 (dvs. sista ut).

Först ger vi en faktaöverblick om Frankrikes tidigare Eurovision-historik samt om deras representant för 2017. Därefter har vi gjort personliga omdömen och satt betyg, vilka har byggt på vad vi tyckt inför tävlingen och dess livesändningar.

 


Fakta


  • TV-kanal:
  • France 2
  • Första tävlingsåret:
  • 1956 (1 och 2)
  • Senaste tävlingsåret:
  • 2016 (6:e plats i finalen)
  • Bästa resultat:
  • 1:a i final (1958, 1960, 1962, 1969 & 1977)
  • Sämsta resultat:
  • 26:a i final (2014)
  • Uttagningsprocess 2017:
  • Internval


Frankrike var ett av ursprungsländerna när ESC debuterade 1956 och landet har deltagit alla år utom år 1974 och 1982. Man har således i stort sett varit med alla år och i år (2017) firar man faktiskt 60-årsjubileum i tävlingen! Frankrike har historiskt tillhört de främsta länderna i tävlingen. Man har fem segrar, 6 stycken silver och 7 stycken bronsplatser. Men nu i modern tid har Frankrike haft svårt att leverera, inte minst att man hade sin senaste pallplats för 26 år sedan och man har sedan ”Big Four/Five” tillkom i princip varje år hamnat under plats 15, med bottennotering 2014 då man för första gången kom sist. Men ifjol kom en stark uppryckning när Amir blev sexa i finalen. Frankrike har varit noga med att behålla franska språket i sina bidrag, men på senare år har man börjat blanda in engelska fraser/stycken.

En intressant notering är att det i år (2017) har det gått exakt 40 år sedan Frankrike vann Eurovision Song Contest senast.

 

Vem tävlade för Frankrike 2017?

Alma, artistnamn för Alexandra Maquet, föddes den 27 september 1988 (28 år) i Lyon, Frankrike. Hon är sångerska och låtskrivare. Alma växte upp med sina föräldrar och två yngre systrar i Lyon, men familjen har också bott i Brasilien, Italien och i USA. Genom det har Alma lärt sig tala engelska, italienska och portugisiska. Det var under perioden utomlands som Alma började skriva musik samtidigt som hon studerade. Efter studierna beslöt hon sig för att helhjärtat satsa på musiken. Så hon tog sitt och flyttade till Paris där hon träffade låtskrivaren Nazim Khaled som hon började göra musik med. De har gjort musiken ihop till hennes debutalbum som släpps en vecka före ESC 2017 börjar (den 5:e maj för att vara exakt).

Det är också Nazim Khaled som gjort Almas tävlingsbidrag ”Requiem” som går att lyssna på här nedanför. Notera att i samband med Alma presenterades som Frankrikes 60:e ESC-representant släpptes också en första version av bidraget. Den versionen var i något lugnare tempo och Alma sjöng hela låten på franska. Drygt en månad senare, den 11:e mars, släpptes en ny version av låten. Då hade man gjort verserna i något mer upptempoversion och dessutom sjunger Alma nu refrängen (och andra utvalda delar av låten) på engelska. Majoriteten av låten framförs dock på franska.

Så här såg Frankrikes musikvideo ut inför tävlingen:

 

Panelen tycker till!

Här nedan tycker vi till om årets akt från Frankrike och betygsätter det. Vår betygsskala har tio steg från noll (lägst) till fem (högst). Däremellan har det varit möjligt att ge 0, 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5 eller 5 poäng.



Jag blev mycket positivt överraskad av Frankrikes bidrag i år, för återigen känns det som att man faktiskt tar ESC på allvar igen efter flera års halvhjärtade försök (ifjol var undantaget). Requiem är en galet unik låt, och för mig så är den helt i sin egen division i årets ESC – dock både på gott och ont. Visst är det lite tröttsamt att man fortsätter sjunga på franska, men i år är det verkligen passande. Låten är svårplacerad genremässigt och får ett helt unikt sound som passar bra till franska. Däremot så finns risken att detta kan bli lite för unikt, och att Europa helt enkelt avfärdar det som konstigt. Men låt dem då göra det, Requiem är en liten pärla ändå – trots att vinnarchansen är enormt liten.



Åååååååh, vad braaaaaaa! Den har det där lite Eurovisionsballadiga, men ändå ett stadigt beat i bakgrunden, hon sjunger på både franska och engelska, och hon klarar av att sjunga live! Kan det bli bättre än det här! Här har vi årets vinnare, om ni frågar mig.



De senaste åren har Frankrike haft bra låtar i mitt tycke och det har snackas om dem bland fansen men Europas befolkning har inte tyckt om Frankrikes bidrag. Ifjol kom de visserligen på en sjätte plats men mellan 2012-2015 är deras bästa plats en 22:a plats. Frankrike verkar ha lärt sig läxan för i år skickar de en bra låt som är riktigt vass. Jag älskar att de sjunger på franska och jag tycker att det fungerar bra när de byter till engelska i refrängen. Kan 2017 bli Frankrikes år? Jag skulle inte bli besviken.



Frankrike verkar ha hittat sitt recept för framgång i Eurovision. Efter många år av misslyckanden så kommer man för andra året i rad till tävlingen med en riktigt bra låt. Alma är charmig, vacker och sjunger väldigt fint. Jag tror detta kan gå riktigt långt, speciellt med tanke på konkurrensen i år. Men även om man bortser från det så är det en riktigt bra låt. Kombinationen mellan franskan och engelskan sitter också perfekt. Det liksom svänger härligt om låten och i refrängen kan man inte låta bli att ryckas med. Jag blir nyfiken på hur man kommer presentera det här på scen, för det tror jag kommer bli den stora faktorn mellan om det går bra eller riktigt bra. Hur mycket kan man egentligen göra med en denna typen av låt?



Jag älskar Frankrikes bidrag som jag tycker är ett av årets mest genuina bidrag. Dock har jag två invändningar som jag tror kan fälla dem från seger. För det första att låtskrivaren har lagt in engelsk text i refrängen. Det behövs inte, för mig stör det istället att det blir frangelska när det har räckt med franska enbart. Sedan känns Alma som artist inte helt hundra live på scen. Hon känns lite spänd och nervös (i de många klipp jag har sett) jämfört med musikvideon. Jag drar av en halv poäng för det jag anmärkte på, i övrigt är detta en riktigt bra låt. Min vinnare för året.



Jag är som tidigare känt inget fan av när låtar sjunger på sina egna språk. Så tack för att refrängen är på engelska. Det är en låt där det händer lite så det är alltid bra. En helt okej låt.



Frankrike kommer stärkta till årets tävling efter den fina sjätteplatsen man fick ifjol. Årets låt är minst lika bra och catchy och jag tror att det kommer gå fortsatt bra för de i tävlingen i år. Jag gillade ”Requiem” från första stund. Dock hade de inte behövt slänga in engelska i den slutgiltiga versionen, men det är personligen inget som drar ner eller förstör låten. Av samtliga 42 ESC-bidrag i år tillhör Frankrike absolut de främsta favoriterna för mig personligen.

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen