« Inför ESC Tjeckien 2025 | Inför ESC Tjeckien 2027 » |

INFÖR EUROVISION 2026 presenterar vi sångaren Daniel Žižka med bidraget ”Crossroads” som representerar Tjeckien. Bidraget är allokerad att tävla i den andra semifinalen den 14:e maj med startnummer 5 av 15. Om Tjeckien placerar sig bland de tio bästa i den här semifinalens omröstning kvalar de vidare till finalen den 16:e maj.
Vem är sångaren Daniel Žižka?
Innan vi går in på våra kommentarer, betygsättningar och resultatspekulationer ska du först få bekanta dig med representanten inklusive hur Tjeckien gjorde sitt val till Wien.
| 23-åriga Daniel Žižka är trots sin unga ålder en väletablerad artist i hemlandet Tjeckien. Förutom att arbeta som singer-songwriter är han också skådespelare och har tidigare haft ett annat artistnamn som slagit igenom stort. Exempelvis släppte han låten ”Pierrot” för två år sedan tillsammans med sångerskan Barbora Mochowa (som tidigare tävlat i tjeckiska ESC-uttagningar). Han planerar också att släppa en EP. I år blev han framröstad i ett internval att få representera Tjeckien i Eurovision Song Contest. Bidraget han tävlar med heter ”Crossroads” och den är gjord av honom själv och Viliam Béreš. Låten framförs på engelska. PS: I år fyller ju Eurovisionen 70 år. Om du vill veta mer om vilka bidrag som Tjeckien har skickat genom tiderna ska du klicka här. Där kan du också se vilka favoriter vi har haft genom åren som gått. |
Vi tycker till
Här kommenterar och betygsätter vi bidragen (med poäng 0–5). Fem av oss delar med sig av sina åsikter inkl. betyg medan övriga fokuserar på betygsättning.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















