
NATIONELLA UTTAGNINGAR. För fjärde året i rad kommer Luxemburgs artist och tävlingsbidrag till Eurovision Song Contest att utses genom finalen Luxemburg Song Contest. Intresserade artister och låtskrivare kan från nu i juli fram till september respektive oktober skicka in artistansökningar och tävlingsbidrag.
Det som det nationella TV-bolaget RTL i Luxemburg har meddelat är att finalkvällen kommer att gå av stapeln den 30:e januari i lokalen Rockhal i Esch-Belval. Exakt hur många låtar som ska tävla har inte presenterats, däremot går det bra att skicka in förslag på tävlingsbidrag och artister.
Två olika ansökningsprocesser
Likt föregående upplaga är antagningen uppdelad i två sektioner: en för artister som ansöker utan ett tävlingsbidrag och en där artister och/eller låtskrivare skickar in tävlingsbidrag. Samtliga ansökningar nås via den här länken. Artistansökningen stänger den 20:e september medan bidragsansökningen pågår till den 29:e oktober (2026). Därefter genomförs auditions och någon gång i slutet av året beräknas hela startfältet vara klart.
Artistansökningen
I den första kategorin kan personer vars födelsedatum är den 15:e januari 2009 eller tidigare och som kan uppfylla minst ett av följande krav: inneha luxemburgskt medborgarskap och/eller har bott i Luxemburg i minst tre år och/eller haft en anslutning till den luxemburgska musikscenen, kan ansöka om att delta. Man ska också uppfylla kravet på att kunna vara tillgänglig för TV-bolaget mellan åtminstone november 2026 och maj 2027 och kunna uppträda på scenen. Det kommer att hållas auditions under hösten där en internationellt inbjuden jury får bestämma vilka som ska gå vidare till nästa steg.
Bidragsansökningen
I den andra kategorin kan vem som helst, oberoende av medborgarskap i landet eller inte, skicka in originallåtar som är tilltänkta att tävla i Eurovision Song Contest 2027 för Luxemburg. Samtliga måste uppfylla EBU:s regler om tävlingsbidrag däribland att det ska vara nyskrivna och aldrig tidigare offentliggjorda originalverk (som åtminstone inte får ha publicerats för allmänheten före den 1:a september 2026) som ska kunna framföras på maximalt tre minuter. Varje tävlingsbidrag som väljs ut får inte ha fler än 6 personer på scenen, låttexten får inte innehålla politiska, religiösa och kommersiella budskap och heller inga kränkningar. Låten får framföras på valfritt språk.





