
PANELENS PROJEKT. Som en avslutning på säsongen 2026 genomför vi vår Best of-serie där vi väljer ut favoritbidrag från säsongens nationella uttagningar som aldrig fick åka till Eurovision Song Contest. I det här projektet är det vår skribent Jessica som presenterar sin topplista.
Så har Jessica valt sina favoriter
Av de 35 länder som deltog i Eurovision 2026 i Wien valde en majoritet av dem ut artist- och tävlingsbidrag genom publika uttagningar där jury- och/eller publikröster avgjorde vilken låt som skulle vinna. Därtill fanns det ett flertal bidrag i varje uttagning som inte fick någon Eurovisionplats och det är bland dem som Jessica har fått välja ut sina favoriter. Reglerna är enkla – hon har valt en favoritlåt per land som varken vann eller blev tvåa. Därefter har hon rangordnat dessa låtar efter sin favoritordning och motiverar sina val.
Notera att samtliga länder som valde internt inklusive länder som bara valde artist eller låt i en uttagning är inte med i projektet.
För att göra redovisningen mer spännande publicerar vi resultatet bakifrån och upp: plats 24 till 19, 18 till 13, 12 till 7 och topp 6.
Topplistan plats 18–13
Plats 18.
Estland
Grete Paia
”Taevas Jäi Üles”
En mystisk låt med EDM-influenser som touchar trancen. Jag tycker tyvärr att den här låten inte når upp till sina höjder helt och hållet, den försvinner tyvärr lite i liveframträdandet. Hade hoppats på lite laser eller en bättre show, och utan det så blir tyvärr låten lite platt och missar det magiska i låten.
Plats 17.
Montenegro
Lana & Đorđe
”Temperatura”
Denna satte sig på hjärnhinnan direkt, det var en av de första låtarna som jag lyssnade på i Montesong och den hade bara en härlig aura över sig. Goa rytmer i refrängen som sätter sig och man vill bara ha mer!
Plats 16.
Rumänien
Wrs
”All the Way”
Här har vi charmören WRS, som alltid lyckas få det att svänga. En riktigt härlig låt med rytmiska toner som får en att tänka på sommar och värme.
Plats 15.
Malta
Stefan Galea
”Pose”
Stefan, Stefan, Stefan. En till kär favorit från Malta som tyvärr haft det svårt de senaste åren och fallit på målsnöret precis innan finalen. Tycker det är otroligt tråkigt att han verkligen ger sitt allt men inte får utdelning för det. Jag tror att han vill det här så himla mycket så han gör extra allt, vilket resulterar i att många nog uppfattar hans bidrag som lite rörigt. Jag hoppas självklart på att vi ska få se honom framöver i tävlingen igen.
Plats 14.
Danmark
Sissal
”Infinity”
Sissal är ju också otrolig och jag tyckte mycket om hennes ”Hallucination” som hon tävlade med i Eurovision förra året. Det här var ett nytt spår för Sissal, en otroligt välproducerad låt men som kanske blir lite för svår. Jag tycker det är coolt att hon testar sina vingar igen och testar något annorlunda.
Plats 13.
Norge
Silke
”Forevermore”
Nej men fina gulliga Silke, som vi träffade på Melfest Weekend i Stockholm, så otroligt trevlig och gullig tjej. Det här var min favorit i Melodi Grand Prix, tyvärr måste jag vara ärlig och säga att liveframträdandet tyvärr blev alldeles för platt, då hennes röst tyvärr inte klarade av de höga tonerna. Men trots det så är det en härlig låt som jag verkligen tycker om! Älskar EDM inslagen och de elektroniska trance delarna, ett genomtänkt scenframträdande verkligen.




