Startfältet i Greklands Ethnikós Telikós 2026 presenterat

NATIONELLA UTTAGNINGAR. Så här i det nya årets början har det grekiska TV-bolaget ERT meddelat vilka 28 låtar som har valts ut i tävlan i uttagningen Ethnikós Telikós 2026.

 

Startfältet

Nedan presenteras bägge semifinalstartfälten fördelat på vilken semifinal de ska tävla i samt vilket startnummer de har tilldelats.

 

Semifinal 1
(tisdag 3 februari)


01. Alexandra Sieti
”The other side”


02. The Astroabe
”Drop It”


03. Desi G
”Aphrodite”


04. Akylas
”2Ferto”


05. Evangelia
”Paréa”


06. Panagiotis Tsakalakos
”2nd Chance”


07. Niya
”Slipping Away“


08. Marseaux
”Khánomai”


09. Rosanna Mailan
”Alma”


10. Stefi
”Europa”


11. Revery
”The Songwriter”


12. Dinamiss
”Chaos”


13. Stylianos
”You & I”


14. Spheyiaa
”Khília kommátia (1000 pieces)”

 

Semifinal 2
(torsdag 5 februari)


01. Rikki
”Agapi”


02. Garvin
”Back in the game”


03. Mikay
”Labyrinth”


04. Marika
”Daughters of the Sun (A, E, I, O, U)”


05. D3lta
”Mad about it”


06. Zaf
”Astío”


07. Kianna
”No More Drama”


08. Stella Kay
”You Are The Fire”


09. Tianora
”Anatello”


10. Victoria Anastasia
”Watcha doin to me”


11. Basicilia
”Set Everything On Fire”


12. Good job Nicky
”Dark Side of the Moon”


13. Koza Mostra
”Bulletproof”


14. Leroybroughtflowers
”Sabotage”

 

Återkommande artister (bägge semifinaler)

I startfältet finns några tidigare kända namn bland andra musikgruppen Kostra Mostra som representerade Grekland i Eurovision 2013 med låten Alkohol is Free(i sällskap med Agathonas Iakovidis) men även två som tävlade i fjolårets grekiska uttagningsfinal – sångerskan Evangelia (med låten Vále) och gruppen Dinamiss (med låten Odyssey) – men inte vann. Det kan även noteras att artisten Good job Nicky stod med på listan över artister som var med i slutfasen att bli utvald att representera Grekland i Eurovision 2022 men den gången gick uppdraget som bekant till Amanda Georgiadis Tenfjord.

 

Så väljer Grekland till Eurovision 2026

 

Det blir andra året i rad som Grekland väljer att hålla en publik uttagning för sitt artist- och bidragsval till Eurovision Song Contest. Man fortsätter med konceptet Ethnikós Telikós men utökar det nu från bara finalkväll till först två semifinaler där 28 bidrag kommer att tävla om fjorton finalplatser. I semifinalerna är det bara tv-tittarna som får bestämma vilka bidrag som ska gå till finalen medan när det stora avgörandet ska göras får tittarna dela den makten med två jurygrupper vilka representeras av en grekisk respektive en internationell jurygrupp.

Enligt uppgift ska samtliga sändningar ske från en teaterscen i huvudstaden Aten den 3:e, 5:e och 7:e februari. Alla tre sändningar genomförs således under samma vecka.

I samband med att startfältet offentliggjordes genomfördes också en lottning av vilka som ska tävla i respektive semifinal samt med vilka startnummer. Lottningen gjordes under ledning av förra årets grekiska ESC-representant Klavdia.

 


 

Kommentera


Innan du kommenterar hos oss, vänligen ta del av panelens kommentarspolicy där vi bland annat besvarar varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.