
NATIONELLA UTTAGNINGAR. Nu står det klart vilka artister och låtar som kommer att tävla i Litauens uttagning till Eurovision 2026. Det handlar om fyrtio totalt som genomgår kvalprogram inför finalens avgörande i slutet av februari.
Startfältet
De tävlande presenteras i alfabetisk ordning efter artist. Länkar till studioversioner har i skrivande stund inte släppts, samma sak gäller fördelningen av vilka som ska tävla i vilka heats.
Agata Ray Agnė Buškevičiūtė Aika Aistė Pilvelytė Akire Atikin Aurimas Papečkys Black Biceps Dagna Elizabeth Olshey | Emi Acidic Freya Alley Grete Hansanova Il Senso Jokūbas Jankauskas Jonas Vilimas Juozas Martin Justė Osh Ledi Ais | Lion Ceccah Lokytė Lolita Zero Matas Ligeika Melanija Mėnulio Fazė More Noy Nøra Blu Patricija Luščynska | Paulè Rug!le Selene Ice SHWR Siga The Ditties Theyla LeRoy Thomas G Valdas Lacko Vilnius Voices |
Återkommande artister
Det finns flera återkommande artister i det här startfältet. Dock inte någon som tävlat i Eurovision förut, men tre som varit nära: Lolita Zero (2022) och grupperna SHWR (2024) och Lion Ceccah (2025). I övrigt finns flera andra som medverkat i tidigare uttagningar men inte vunnit (med år de medverkat):
- Agnė Buškevičiūtė (2023 och 2024)
- Aika (2020)
- Aistė Pilvelytė (2007, 2008, 2014, 2016, 2017, 2020, 2023)
- Black Biceps (2025)
- Elizabeth Olshey (2018 och 2019)
- Freya Alley (2024 och 2025)
- Hansanova (2024 och 2025)
- Il Senso (2023 och 2024)
- Jokūbas Jankauskas (2025)
- Juozas Martin (2018)
- Lokytė (2008)
- Matas Ligeika (2019 och 2025)
- Mėnulio Fazė (2022)
- Noy (2023 och 2025)
- Thomas G (2024 och 2025)
- Valdas Lacko (2016, 2017, 2018 och 2019)
Så väljs artist och bidrag ut |
| I somras, då TV-bolaget LRT gick ut med att de sökte tävlingsbidrag, fick vi veta att de planerar att producera ett antal sändningar inför finalen. I grundomgången, som vi nu vet kommer att utgöras av 40 bidrag, kommer låtarna att tävla om ett antal finalplatser. Exakt hur många sändningar det blir är inte presenterat än, däremot har LRT bekräftat finaldatumet till den 27:e februari vilket i så fall torde innebära att sändningarna troligen startar i januari (om de sker en gång i veckan). Annars ser det mesta bekant ut där varje sändning avgörs med hjälp av både juryröster och tittarröster som delar ut poäng till bidragen utifrån hur de rangordnas. Poängerna kommer enligt tävlingsreglerna att vara av ESC-modell, dvs. juryns/tittarnas favoritlåt ges 12 poäng och därefter i nedåtgående led 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng. Det kan förekomma att vissa av de lägre poängerna inte alltid är med vilket beror på om exempelvis färre än tio bidrag deltar i en sändning.
Några förändringar inplaneradeSedan i augusti har det också varit känt att ett antal förändringar har implementerats, många till tittarnas fördel. Den första gäller att tittarna kommer att kunna rösta via en applikation och i de fall två eller fler låtar hamnar på samma totalpoäng är det tittarnas rangordning som går över juryns. Man har även meddelat att samtliga tredjeplacerade bidrag kommer att få tävla om en wildcardplats i finalen, och på tal om finalen blir den bara en röstningsomgång istället för två som det varit de senaste åren. Det i sin tur innebär att juryn och tittarna tillsammans röstar fram en vinnare (de senaste åren har tittarna fått hundra procent makt i slutavgörandet). |






