NATIONELLA UTTAGNINGAR. I augusti öppnar antagningen till Finlands UMK 2026 men redan nu finns tävlingsreglerna presenterade.
Hur ser upplägget ut?
Som tidigare meddelat blir det även till 2026 genom finalen i UMK – Uuden Musiikin Kilpailu (eller Tävlingen för ny musik) som väljer Finlands representant till Eurovision Song Contest. Finalen kommer att gå av stapeln i Nokia Arena i Tammerfors den 28:e februari nästa år. Exakt hur många låtar som planeras att väljas ut är i skrivande stund inte känt, dock har antalet varit runt sju varje gång under detta decennium. Men det skulle kunna bli fler eller färre nästa år, det får vi se framgent.
2026 är det femtonde ESC-säsongen i följd som Yle använder sig av UMK som uttagningsformat.
Antagning utser tävlingsbidragen
Mellan den 18:e och 24:e augusti kommer Yle att hålla en öppen antagning för att låta artister och låtskrivare skicka in tävlingsbidrag. Därefter får en urvalsjury uppgiften att utse vilka låtar som ska få vara med och tävla.
Vid ansökningen ska man kunna skicka in låten i mp3-format, ett fotografi på artisten/gruppen samt en biografi som densamme som är tänkt att framföra låten och själva låttexten.
Notera att tävlande artister/grupper kan bara skicka in max tre låtar varav högst en som kan godkännas till tävlingen medan övriga låtskrivare kan bidra med obegränsat antal. Det finns krav på att minst en låtskrivare per team (gjord låt) måste ha finländskt medborgarskap och/eller vara permanentboende i Finland. Personer som är tillsvidareanställda på Yle kan ej delta i UMK 2026.
Tävlingsregler
Nedan är en sammanfattning av de viktigaste saker som Yle har presenterat utifrån sitt regelverk. Det finns att läsa på finska, svenska och engelska.
– Tävlingsbidraget ska vara ett nyskrivet originalverk som inte har publicerats offentligt på någon publik plattform före uttagningen startar. Låten får under inga omständigheter ha varit ute i offentligheten före den 1:a september 2025.
– Låttexten får inte innehålla politiska, kommersiella eller religiösa uttryck/yttringar.
– Den/de som gjort låtens text och musik ska äga hela upphovsrätten till bidraget.
– Bidraget ska, på scenen, kunna framföras på max tre minuter.
– Språkvalet i låten är valfritt.
– Vid antagningen kan bidraget vara i demoformat, dock ska i så fall den slutgiltiga versionen skickas in senast i höst och med den artist som framförde låten i första versionen.
– För att få tävla som artist måste man dels vara född den 1:a maj 2010 eller tidigare, dels inneha finskt medborgarskap och/eller vara permanentboende i Finland. Det senare kravet gäller minst en av huvudsångarna, dvs. i en grupp på två eller fler personer räcker det med att en kan uppfylla kravet.
– Varje scenframträdande görs till förinspelad musik men alla huvudsånginsatser ska göras live-on-stage. Instrument kan användas men bara som rekvisita.
– Max 6 personer per nummer – i vilket huvudsångaren/na och ev. dansare, körsångare och bandmedlemmar inräknas.
– Det är TV-bolaget Yle som äger rättigheterna till programmet och blir er låt uttagen måste ni också följa de anvisningar Yle ger er. Det innefattar allt från att leverera slutversionen av tävlingsbidrag till marknadsföring, delta vid repetitioner, direktsändning och presskonferenser.
– Vinnande låten i UMK-finalen representerar Finland i Eurovision Song Contest 2026. Den vinnande artisten, som framför låten, behöver därför se till att möjliggöra sin kalender för de repetitioner och marknadsföringstider som råder under våren 2026 inför deltagandet på scenen i värdstaden.