20 bidrag tävlar om att bli wildcard i Eesti Laul 2025

NATIONELLA UTTAGNINGAR. Utöver de 15 bidrag som TV-bolaget ERR i Estland tidigare under hösten har presenterat till Eesti Laul 2025 ges nu ytterligare tjugo bidrag chansen att få tävla i samma final. Men, endast en av dem kommer att få chansen och det i en wildcardomröstning som äger rum under årsskiftet till 2025.

 

Vad har hänt?

Urvalsjuryn som valde in de ordinarie tävlingsbidragen till finalen i Eesti Laul 2025 hade flera reserver på sin topplista. Dessa kommer nu att få tävla om en finalplats i startfältet. Artisterna som framför dessa låtar har tillfrågats om de vill fortsätta i tävlingen eller inte och i alla fall tjugo av dem har sagt ja till detta. Vilka bidrag det gäller har hållits hemligt fram tills nu.

Själva omröstningen kommer att påbörjas den 28:e december, men en kort tid innan kommer låtarna att spelas upp i ett radiosammanhang för att låta publiken få chansen att lyssna igenom startfältet. Däremot finns bidragens studioversioner redan publicerade exempelvis via denna länk. Den låt som får flest röster kommer att bli joker i Eesti Laul-finalen i februari och resultatet meddelas den 6:e januari.

 

Startfält

Här presenteras de tävlande artisterna med tillhörande bidrag och låtskrivare i alfabetisk ordning efter artist.

  • AG x Laura Põldvere – ”Pimepäev”
  • Antsud Metal Project – ”Ei enam”
  • Bel-Etage Swingorkester – ”Mind kõikjal näed”
  • Carol Suurevälja – ”Purpose”
  • Cecilia – ”Rollercoaster”
  • Ela – ”Südamés”
  • Elina Martinson – ”Sinitihane”
  • Everfall – ”Stories We Hold”
  • Felix Enghult – ”More Than Innocent”
  • Gerli Padar – ”Võõraks jääd”
  • Horror Dance Squad – ”The Rebel Reborn”
  • Kozy – ”Jääb nii (tahan, et tead)”
  • Marianne Leibur – ”Pluto and Mars”
  • Marta Lotta – ”Tantsin veel”
  • Merwis – ”Aknal langevaid pisaraid”
  • Mick Pedaja – ”Sound Of Pines”
  • Sarah Murray – ”High On Myself New”
  • Silver Jusilo – ”Turn Back Time”
  • Sten-Olle – ”Noorex”
  • Synne Valtri – ”Butterflies & Bees”

 

Återkommande artister bland jokerförslagen

Några namn känner vi igen från förr, exempelvis de två tidigare Eurovision-representanterna Laura Põldvere (ESC 2005 och 2017) samt Gerli Padar (ESC 2007).

 

Så blir upplägget i Eesti Laul 2025

 

Till Eesti Laul 2025 förändras upplägget radikalt, bland annat blir det inga semifinalprogram utan bara en finalkväll som den här gången får 16 tävlingsbidrag. Själva finalen, som är planerad att avgöras lördagen den 15:e februari, har dock ett liknade upplägg som tidigare Eesti Laul-finaler har haft, dvs. att det avgörs genom två röstningsomgångar.

I den första rundan framförs de 16 låtarna, därefter får tittarna och jury tillsammans rösta fram tre gemensamma favoriter som går vidare till den andra omgången. Tidigare röster nollställs och en ny tittaromröstning startar där den av de tre som får störst stöd vinner Eesti Laul 2025 och får representera Estland i Basel i maj.

 

Bidragen i ordinarie finalstartfältet

Listas i alfabetisk ordning efter artist. Länkarna går till de officiella studioversionerna.

 

 


 

Kommentera