Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

 

Melodifestivalen 2019: Vad händer i Stockholm?

Publicerad: | Skribent: ESC-Panelen

Publicerad


MELODIFESTIVALEN 2019. Nu har produktionsteamet för Melodifestivalen anlänt till sitt sjätte och sista stopp på turnén som är Stockholm. Inför sändningen på lördag ska scen, ljus och ljud med mera riggas, det ska scenrepeteras med mera, och så här ser veckans schema ut.

Under veckan kommer våra två reportrar Hollac16 och Lukas vara på plats i arenan och dess omnejd. Vi kommer att publicera intervjuer med artisterna, det blir liverapport från repetitionerna och mycket annat skoj att se fram emot!

 

Schemat i Stockholm


  • Onsdag:
  • – Veckans tävlande artister och deras crew anländer till Stockholm.
  • – Artisternas första repetitioner genomförs i annan lokal (och bakom stängda dörrar).
  • – Välkomst i Stockholm (kväll)

  • Torsdag:
  • – Första scenrepetitionerna i arenan (eftermiddag/kväll).
  • – Programledarpresskonferens

  • Fredag:
  • – Start- och stopprep (eftermiddag)
  • – Det första publika genrepet äger rum
    (kl. 19.00-~21.00 CET).

  • Lördag
  • – Det sista publika genrepet äger rum
    (kl. 14.00-~16.00 CET).
  • – Direktsändning med live-avgörande (en vinnare koras)!
    (kl. 20.00-~22.00 CET).
  • – Efterfest!

 


Kommentera

 
 

 
 
 

  Tillbaka till toppen
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen