Start / Sveriges uttagning till Eurovision Song Contest / Sveriges uttagning till Eurovision Song Contest 1979
 

 

Melodifestival 1979 var den nittonde Eurovision-uttagningen som SR-TV (dåvarande namnet för Sveriges Television) anordnade för att utse Sveriges artist och tävlingsbidrag till Eurovision Song Contest. I det här fallet gällde det valet till ESC 1979.

Startfältet utgjordes av tio bidrag som hade valts ut av en jury. De hade fått välja ut låtar bland alternativ som inkommit via en antagning. Varje bidrag fick också välja sin egen dirigent.

Elva jurystäder röstade fram vinnaren som den här gången blev Ted Gärdestad med låten ”Satellit”. I Eurovision i Jerusalem hamnade bidraget på 17:e plats i resultatet.

Uttagningsfinalen går att se igen i SVT:s Öppet arkiv.

 

Finalen

 

Finalen ägde rum på Cirkus i Stockholm den 17:e februari med, för tredje (och sista) året i rad, Ulf Elfving som programledare och Anders Berglund som kapellmästare men varje bidrag kunde också ha en annan dirigent.

Efter att bidragen framförts fick elva jurygrupper som representerades av städer från norr i söder i Sverige rösta fram en vinnare. Det var även denna gång elva jurystäder i Sverige som fick agera jurygrupper vilka nu delade ut de fasta summorna 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 till bidragen. Det i sin tur innebar att inget bidrag blev utan poäng utan den lägsta summan kunde bli 11 poäng och den högsta 132 poäng.

Likt föregående år direktsändes aldrig sändningen utan spelades in samma eftermiddag som det skulle sändas. Det blev också en kort nyhetspaus innan resultatet meddelades.

 

Startfältet

De tävlande presenteras i startordningen.

01. Ola+3
”Det känns som jag vandrar fram”

Låtskrivare:
Ulf Wahlberg

02. Tomas & Anders
”Tillsammans”

Låtskrivare:
Tomas Adolphson, Anders Falk

03. Eva Dahlgren
”Om jag skriver en sång”

Låtskrivare:
Eva Dahlgren

04. Tomas Ledin
”Det ligger i luften”

Låtskrivare:
Tomas Ledin

05. Kjell Hansson
”Mer än bara över natten”

Låtskrivare:
Kjell Hansson

06. Timjan
”En egen fela”

Låtskrivare:
Bengt ”Charlie” Hillson, Peter Olsson

07. Pontus Platin
”Nattens sång”

Låtskrivare:
Patrice Hellberg, Pontus Platin, Susanne Wigforss

08. Py Bäckman & Py Gang
”Var det här bara början?”

Låtskrivare:
Py Bäckman

09. Ted Gärdestad
”Satellit”

Låtskrivare:
Kenneth Gärdestad, Ted Gärdestad

10. Magnus Uggla Band
”Johnny the Rocker”

Låtskrivare:
Johan Langer, Magnus Uggla

Vem representerade Sverige i Eurovision 1979?

Det blev Ted Gärdestad med bidraget ”Satellit” som fick representera Sverige i Eurovision det här året. Det avgjordes i samband med finalen i Melodifestival 1979. Den här gången blev det heller ingen andra röstningsomgång eftersom vinnaren fick ihop tillräckligt med poäng för att kunna gå segrande ur finalen.

Notera gärna att gruppen Tomas & Anders utgjordes av gruppen med det nuvarande artistnamnet Adolphson & Falk. Tomas Ledin, som också var med och tävlade, sjöng således inte på två låtar.

 

Totaltabellen

När jurygrupperna hade fördelat ut sina poäng blev det följande resultat i totaltabellen:

Vinnare:

Ted Gärdestad
”Satellit”

Bidraget fick 105 poäng efter omröstningen.

Tvåa:

Tomas Ledin
”Det ligger i luften”

Bidraget fick 96 poäng efter omröstningen.

Trea:

Ola+3
”Det känns som jag vandrar fram”

Bidraget fick 85 poäng efter omröstningen.

Trea:

Eva Dahlgren
”Om jag skriver en sång”

Bidraget fick 85 poäng efter omröstningen.

5. Kjell Hansson
”Mer än bara över natten”

Bidraget fick 59 poäng efter omröstningen.

6. Tomas & Anders
”Tillsammans”

Bidraget fick 45 poäng efter omröstningen.

7. Py Bäckman & Py Gang
”Var det här bara början?”

Bidraget fick 45 poäng efter omröstningen.

8. Pontus Platin
”Nattens sång”

Bidraget fick 44 poäng efter omröstningen.

9. Timjan
”En egen fela”

Bidraget fick 39 poäng efter omröstningen.

10. Magnus Uggla Band
”Johnny the Rocker”

Bidraget fick 22 poäng efter omröstningen.