PANELENS PROJEKT. Det har blivit dags för oss i ESC-Panelen att lista våra favoriter från årets (2018) nationella säsong. Denna gång handlar det om bidragen som kom på andra plats i de länder som minst hade en nationell final och där TV-bolagen redovisade fler placeringar än vara vinnaren. Totalt är det 27 länder som är med i vår Second Chance Contest det här året.

I år kommer vi att gå igenom årets tvåor på ett litet annat sätt, men vi återkommer om detta senare i vår. Inför ni får se vårt resultat publicerar vi vilka länder som tävlar samt de tillhörande artisterna och bidragen. Först efter att Eurovision 2018 är avgjord kommer vi publicera vilka bidrag vi har som våra favoriter. Till dess är ni läsare välkomna att bidra med era favoriter.

Mycket nöje!

/ESC-Panelens skribenter

 

PS: Storbritannien och Ungern är inte representerade i vår Second Chance Contest eftersom det inte framgick vilka som blev andraplacerade i dessa uttagningar. Dock är bägge länderna representerade i Lukas favoriter och Robbans favoriter, eftersom att Lukas och Robban har kunnat välja bland alla låtar (utom vinnaren och tvåan) i varje lands uttagning.

 

Innehåll

 

 

Startfältet

Bidragen nedan är utvalda till årets omgång av vår Second Chance Contest.

 

  1. Albanien: Redon Makashi – Exziston
  2. Armenien: Nemra – I’m a Liar
  3. Danmark: Anna Ritsmar – Starlight
  4. Estland: Stig Rästa – Home
  5. Finland: Saara Aalto – Domino
  6. Frankrike: Lisandro Cuxi – Eva
  7. Island: Dagur Sigurðsson – Í Stormi
  8. Italien: Lo Stato Sociale – Una vita in vacanza
  9. Lettland: Sudden Lights –Just Fine
  10. Litauen: Jurgis Brūzga – 4love
  11. Malta: Richard & Joe Micallef – Song for Dad
  12. Moldavien: Vera Țurcanu – Black Heart
  13. Montenegro: Katarina Bogićević – Neželjena
  14. Norge: Rebecca – Who We Are
  15. Polen: Happy Prince –Don’t Let Go
  16. Portugal: Catarina Miranda – Para sorrir eu não preciso de nada
  17. Rumänien: Alexia & Matei –Walking on Water
  18. San Marino: Sara de Blue – Out of the Twilight
  19. Schweiz: Alejandro Reyes – Compass
  20. Serbien: Saška Janks – Pesma za Tebe
  21. Slovenien: BQL – Promise
  22. Spanien: Aitana – Arde
  23. Sverige: Felix Sandman – Every Single Day
  24. Tjeckien: Debbi –High on Love
  25. Tyskland: Xavier Darcy – Jonah
  26. Ukraina: Tayanna – Lelya
  27. Vitryssland: Gunesh –I Won’t Cry

 

Recap

Nedan kan du se alla låtarna i ett recap:

 

Vilka bidrag bland årets nationella-tvåor har du som favorit? Kommentera gärna!

 

 

Panelen tycker till!

SECOND CHANCE – RESULTAT. Då har det blivit dags för oss i ESC-Panelen att välja ut våra vinnare bland årets tvåor. Denna gång kommer vi dela upp resultatet i två delar. Först väljer var och en ut 10 favoriter bland de 27 tävlande och sedan jämför vi tvåorna mot de bidrag som fick tävla i Lissabon.

 

Resultat del 1: Personlig topp 10

Placeringarna på topp 10 ger poäng beroende på placering. Vinnaren får 12 poäng, tvåan 10 poäng, trean 8 poäng osv. nedåt 7-1 poäng. Efteråt sammanställer vi och får fram en totalvinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

  1. Finland: Saara Aalto – “Domino“
  2. Tyskland: Xavier Darcy – “Jonah“
  3. Ukraina: Tayanna – “Lelya”
  4. Danmark: Anna Ritsmar – “Starlight“
  5. Tjeckien: Debbi – “High on Love”
  6. Frankrike: Lisandro Cuxi – “Eva”
  7. Armenien: Nemra – “I’m a Liar”
  8. Norge: Rebecca – “Who We Are”
  9. Schweiz: Alejandro Reyes – “Compass”
  10. Albanien: Redon Makashi – “Exziston”

 

 

  1. Montenegro: Katarina Bogićević – “Neželjena”
  2. San Marino: Sara de Blue – “Out of the Twilight”
  3. Vitryssland: Gunesh – “I Won’t Cry”
  4. Tjeckien: Debbi – “High on Love”
  5. Island: Dagur Sigurðsson – “Í Stormi”
  6. Ukraina: Tayanna – “Lelya”
  7. Norge: Rebecca – “Who We Are”
  8. Tyskland: Xavier Darcy – “Jonah”
  9. Sverige: Felix Sandman – “Every Single Day”
  10. Albanien: Redon Makashi – “Exziston”

 

 

  1. Sverige: Felix Sandman – “Every Single Day”
  2. Ukraina: Tayanna – “Lelya”
  3. Albanien: Redon Makashi – “Exziston”
  4. San Marino: Sara de Blue – “Out of the Twilight”
  5. Frankrike: Lisandro Cuxi – “Eva”
  6. Island: Dagur Sigurðsson – “Í Stormi”
  7. Tyskland: Xavier Darcy – “Jonah”
  8. Lettland: Sudden Lights – “Just Fine”
  9. Armenien: Nemra – “I’m a Liar”
  10. Rumänien: Alexia & Matei – “Walking on Water”

 

 

  1. San Marino: Sara De Blue – “Out of the twilight”
  2. Schweiz: Alejandro Reyes – “Compass”
  3. Montenegro: Katarina Bogićević – “Neželjena”
  4. Italien: Lo Stato Sociale – “Una vita in vacanza“
  5. Franrike: Lisandro Cuxi – “Eva”
  6. Island: Dagur Sigurðsson – “Í Stormi“
  7. Tjeckien: Debbi – “High on love”
  8. Albanien: Redon Makashi – “Exziston”
  9. Danmark: Anna Ritsmar – “Starlight”
  10. Ukraina: Tayanna – “Lelya”

 

 

  1. Danmark: Anna Ritsmar – “Starlight“
  2. Norge: Rebecca – “Who We Are“
  3. Malta: Richard & Joe Micallef – “Song for Dad“
  4. Tyskland: Xavier Darcy – “Jonah“
  5. Island: Dagur Sigurðsson – “Í Stormi“
  6. Finland: Saara Aalto – “Domino“
  7. Rumänien: Alexia & Matei – “Walking on Water“
  8. Italien: Lo Stato Sociale – “Una vita in vacanza“
  9. Estland: Stig Rästa – “Home“
  10. Sverige: Felix Sandman – “Every Single Day“

 

 

TOTALTABELL

Så här blev den gemensamma totaltabellen

  • 1. San Marino: Sara De Blue – “Out of the Twilight” (29 poäng)

  • 2. Ukraina: Tayanna – “Lelya” (24 poäng)

  • 3. Tyskland: Xavier Darcy – “Jonah” (24 poäng)


  • 4. Island: Dagur Sigurðsson – “Í Stormi“ (22 poäng)
  • 5. Danmark: Anna Ritsmar – “Starlight” (21 poäng)
  • 6. Montenegro: Katarina Bogićević – “Neželjena”  (20 poäng)
  • 7. Norge: Rebecca – “Who We Are” (17 poäng)
  • 8. Tjeckien: Debbi – “High on Love” (17 poäng)
  • 9. Frankrike: Lisandro Cuxi – “Eva” (17 poäng)
  • 10. Finland: Saara Aalto – “Domino” (17 poäng)

 

 

Resultat del 2: Vi jämför Eurovisiontävlarna mot nationellatvåorna

Nu ska vi vi jämföra varje lands andraplacerade bidrag med de bidrag som fick tävla i Eurovision 2018. För varje land väljer varje skribent ut antingen bidraget som vann den nationella uttagningen eller det bidrag som kom på andra plats i den nationella uttagningen. I slutet av denna artikel kommer en resultatdel om hur var och en av oss valde samt om det var bidragen som fick tävla i Eurovision 2018 i Lissabon eller om det var bidragen som föll på målsnöret att få tävla i Lissabon 2018 som blev vår gemensamma vinnare.

PS: Kommentera gärna vilka favoriter du har!

 

Albanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Eugent Bushpepa – “Mall”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Redon Makashi – “Exziston”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Armenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sevak Khanagyan – “Qami”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Nemra – “I’m a Liar”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Danmark

Vinnaren i nationella uttagningen

Rasmussen – “Higher Ground”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban

Tvåan i nationella uttagningen

Anna Ritsmar – “Starlight”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Adrian

 

 

Estland

Vinnaren i nationella uttagningen

Elina Nechayeva – “La Forza”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Stig Rästa – “Home”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Finland

Vinnaren i nationella uttagningen

Saara Aalto – “Monsters”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban

Tvåan i nationella uttagningen

Saara Aalto – “Domino”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Adrian

 

 

Frankrike

Vinnaren i nationella uttagningen

Madame Monsieur – “Mercy”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban

Tvåan i nationella uttagningen

Lisandro Cuxi – “Eva”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Adrian

 

 

Island

Vinnaren i nationella uttagningen

Ari Ólafsson – “Our Choice”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

Tvåan i nationella uttagningen

Dagur Sigurðsson – “Í Stormi”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Italien

Vinnaren i nationella uttagningen

Ermal Meta & Fabrizio Moro – “Non mi avete fatto niente”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Lo Stato Sociale – “Una vita in vacanza”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban

 

 

Lettland

Vinnaren i nationella uttagningen

Laura Rizzotto – “Funny girl”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Sudden Lights – “Just Fine”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Robban

 

 

Litauen

Vinnaren i nationella uttagningen

Ieva Zasimauskaite – “When we’re old”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Jurgis Brūzga – “4love”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

 

 

Malta

Vinnaren i nationella uttagningen

Christabelle – “Taboo”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Richard & Joe Micallef – “Song for Dad”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban

 

 

Moldavien

Vinnaren i nationella uttagningen

DoReDos – “My Lucky Day”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Vera Țurcanu – “Black Heart”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Montenegro

Vinnaren i nationella uttagningen

Vanja Radovanović – “Inje”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Katarina Bogićević – “Neželjena”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

 

 

Norge

Vinnaren i nationella uttagningen

Alexander Rybak – “That’s How You Write A Song”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

Tvåan i nationella uttagningen

Rebecca – “Who We Are”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

 

 

Polen

Vinnaren i nationella uttagningen

Gromee feat. Lukas Meijer – “Light Me Up”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Happy Prince – “Don’t Let Go”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas

 

 

Portugal

Vinnaren i nationella uttagningen

Cláudia Pascoal – “O Jardim”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Catarina Miranda – “Para sorrir eu não preciso de nada”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Rumänien

Vinnaren i nationella uttagningen

The Humans – “Goodbye”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Alexia & Matei – “Walking on Water”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban

 

 

San Marino

Vinnaren i nationella uttagningen

Jessika feat. Jenifer Brening – “Who We Are”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Sara de Blue – “Out of the Twilight”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus

 

 

Schweiz

Vinnaren i nationella uttagningen

Zibbz – “Stones”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Alejandro Reyes – “Compass”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus

 

 

Serbien

Vinnaren i nationella uttagningen

Sanja Ilić & Balkanika – “Nova deca”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Saška Janks – “Pesma za Tebe”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16

 

 

Slovenien

Vinnaren i nationella uttagningen

Lea Sirk – “Hvala, ne!”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

BQL – “Promise”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

 

 

Spanien

Vinnaren i nationella uttagningen

Alfred & Amaia – “Tu Canción”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Aitana – “Arde”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus

 

 

Sverige

Vinnaren i nationella uttagningen

Benjamin Ingrosso – “Dance You Off”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Adrian

Tvåan i nationella uttagningen

Felix Sandman – “Every Single Day”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Robban

 

 

Tjeckien

Vinnaren i nationella uttagningen

Mikolas Josef – “Lie To Me”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Robban

Tvåan i nationella uttagningen

Debbi – “High on Love”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

 

 

Tyskland

Vinnaren i nationella uttagningen

Michael Schulte – “You Let Me Walk Alone”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas

Tvåan i nationella uttagningen

Xavier Darcy – “Jonah”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Ukraina

Vinnaren i nationella uttagningen

Mélovin – “Under the Ladder”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Robban

Tvåan i nationella uttagningen

Tayanna – “Lelya”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Lukas
  • Markus
  • Adrian

 

 

Vitryssland

Vinnaren i nationella uttagningen

Alekseev – “Forever”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Ingen

Tvåan i nationella uttagningen

Gunesh – “I Won’t Cry”
————————

Vi som röstade på denna låt:

  • Hollac16
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Adrian

 

 

Slutresultat av jämförelsen

  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 18 stycken (valde flest)
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 9 stycken

 

  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 18 stycken (valde flest)
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 9 stycken

 

  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 12 stycken
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 15 stycken (valde flest)

 

 

  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 16 stycken (valde flest)
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 11 stycken

 

 

  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 14 stycken (valde flest)
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 13 stycken

 

TOTALT
  • – Antalet vinnare i nationella uttagningar: 78 stycken (vinnare)
  • – Antalet tvåor i nationella uttagningar: 57 stycken

 

Så här valde alltså vi i årets omgång. Nu undrar vi hur du valde – kommentera gärna dina favoriter i kommentarsfältet nedanför.

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 

ESC-Panelen