AvslutadTV-bolaget VRT utsåg Belgiens artist och tävlingsbidrag till Eurovision 2025 genom uttagningen Eurosong 2025. Under uttagningen följde och tyckte vi till om tävlingsbidragen samt informerade om de olika händelserna. All fakta inklusive åsikter finns längre ned i denna artikel. |
Mer fakta om uttagningen
| Redan i samband med Eurovision-veckan 2024 kunde TV-bolaget VRT i Belgien avslöja att de hade planer på att återuppta formatet Eurosong som Belgien hade som uttagning 2023 (2024 var det fransktalande TV-bolaget RTBF som hade hand om uttagningen och de valde artist och bidrag internt). Först något halvår senare kom mer besked om uttagningen då VRT bekräftade både namnen på de åtta tävlande artisterna och själva upplägget som skulle komma att bli en snarlik variant av Eurosong 2023.
TävlingsuppläggPrecis som vid föregående upplagan fick artisterna delta med varsin låt i en final där en en jury tillsammans med tv-tittarna fick bestämma vilken låt som Belgien ska skicka till årets Eurovision. Inför finalen sändes två förinspelade program där finalisterna uppträdde med sina låtar. Programledare för finalen var den flamländska ESC-kommentatorn Peter Van de Veire och den jury som var med och röstade bestod av femton personer som alla delade ut poäng till bidragen i vilken bland andra artisterna Gustaph (belgisk ESC-representant 2023) Merol och Emmelie de Forest (ESC-vinnare för Danmark 2013) samt komikern Bart Cannaerts ingick. Resterande medlemmar består av branschfolk från bland annat belgiska VRT och RTBF samt journalister, författare och ordförande för den belgiska ESC-fanklubben.
StartfältetStartfältet utsågs genom en intern antagning via olika skivbolag i Belgien och landade till slut på åtta val vilka var Grace, Jelle van Dael, LEEZ, Le Manou, Lenn, Mentissa, Red Sebastian och Stefanie Callebaut. De är mellan 24 och 37 år där flera har synts till i andra liknande talangtävlingar som The Voice Flandern, The Voice Kids och belgiska versionen av Talang. Ingen av artisterna hade tidigare tävlat i Eurovision, däremot återfanns bland andra artisten Ameerah, som tävlade i Eurosong 2023, på upphovet på två av bidragen i startfältet.
Eurovision-resultat 2025I finalen den 1:a februari röstades Red Sebastian med bidraget ”Strobe Lights” fram till att bli Belgiens representant i Eurovision 2025. |
• Uppspelningar
Inför finalen fick de åtta artisterna uppträda med respektive tävlingsbidrag samt med covers på andra låtar. Varje sändning var förinspelad och någon omröstning förekom ej.
Uppspelningsprogram 1
Programmet sändes den 18 januari. Här uppträdde följande artister (med respektive tilltänkt ESC-bidrag):
- Grace – ”Pull Up”
- LEEZ – ”Perfectly Imperfect”
- Le Manou – ”Fille à papa”
- Lenn – ”Air Balloon”
Uppspelningsprogram 2
Programmet sändes den 25 januari. Här uppträdde följande artister (med respektive tilltänkt ESC-bidrag):
- Jelle van Dael – ”Monster”
- Mentissa – ”Désolée”
- Red Sebastian – ”Strobe lights”
- Stefanie Callebaut – ”Gloria”
• Finalen
| Fakta om programmetBelgien återgick till ett finalkoncept för att utse artist och bidrag till årets Eurovision istället för att hålla ett internval. Det var åtta artister som tävlade där resultatet avgjordes av tittarna och en jury. Själva juryn bestod av totalt femton medlemmar i vilken artisterna Gustaph (belgisk ESC-representant 2023) Merol och Emmelie de Forest (ESC-vinnare för Danmark 2013) samt komikern Bart Cannaerts ingår. Resterande medlemmar består av branschfolk från bland annat belgiska VRT och RTBF samt journalister, författare och ordförande för den belgiska ESC-fanklubben. Varje juryperson delade ut poängerna 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 till de åtta bidragen, vilket gjorde att att en låt kunde få mellan 15 (lägst) och 150 (högst) totalpoäng. Juryn tillsammans delade ut 585 poäng vilket också tittarna gjorde, där med skillnaden att tittarpoängen var procentuellt fördelad. Vinnaren blev låten med högst totalpoäng efter att alla poäng hade delats ut.
Mer information |
Startfält
|
|
Panelens åsikter (inför sändningen)
Min topplista | |
Min topplista | |
Min topplista | |
Min topplista | |
Min topplista | |
Resultat
Det blir sångaren Red Sebastian med bidraget ”Strobe Lights” som kommer att representera Belgien i Eurovision 2025. Det avgjordes i samband med finalen i den nationella uttagningen Eurosong 2025 som sändes den 1:a februari 2025.
Så var finalen
Redan förra våren stod det klart att Belgien skulle återgå till en nationell final efter det att flamländska TV-bolaget VRT tagit över urvalsprocessen från franskspråkiga RTBF. Konceptet föll återigen på formatet Eurosong som bjöd in åtta artister som i en finalkväll framförde varsin låt. Därefter var det upp till en femtonmannajury och tv-tittarna att rösta fram en vinnare vilket gick till som så att juryn respektive tittarna delade vardera ut 585 poäng. Respektive jurymedlem delade ut poäng i de fasta valörerna 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 medan tittarnas andel var procentuellt fördelad. Lägsta poäng ett bidrag kunde få från juryn var 15 och det högsta var 150 poäng.
Förutom tävlingsbidragen gästades finalen av ett antal gästartister, däribland 2013 års ESC-vinnare Emmelie De Forrest, som uppträdde med sin vinnarlåt ”Only Teardrops” samt Tom Dice, som representerade Belgien i Eurovision 2010 med låten ”Me And My Guitar”.
Jury vs tittarna
Efter det att de femton jurypersonerna hade delat ut sina poäng ledde Red Sebastian på 132 poäng med Mentissa på andra plats på 73 poäng och LEEZ på tredje plats med 72 poäng. Ledningen var stor men med tittarnas röster skulle den bli än större, detta för att tittarna delade ut sina poäng procentuellt. När det bara var Red Sebastian kvar att få sina poäng hade han tilldelats hela 291 av de 585 poäng som tittarna kunde dela ut (vilket motsvarade 49,7 procent av rösterna) medan tittartvåan LEEZ fick 72 poäng från tittarna, en differens på hela 219 poäng. Detta räckte för Red Sebastian att vinna finalen.
Hela resultatet
Till sist, så här placerade sig alla finalbidrag (med jurypoäng + tittarpoäng = totalsumma):
- 1. Red Sebastian – ”Strobe Lights”
- (132 + 291 = 423 p)
- 2. LEEZ – ”Perfectly Imperfect”
- (72 + 72 = 144 p)
- 3. Mentissa – ”Désolée”
- (73 + 58 = 131 p)
- 4. Jelle van Dael – ”Monster”
- (68 + 47 = 115 p)
- 5. Stefanie Callebaut – ”Gloria”
- (70 + 41 = 111 p)
- 6. Grace – ”Pull Up”
- (61 + 28 = 89 p)
- 7. Lenn – ”Air Balloon”
- (55 + 27 = 82 p)
- 8. Le Manou – ”Fille à papa”
- (54 + 21 = 75 p)
Tycker du att Belgien valde rätt eller fel vinnare? Skriv gärna din åsikt i kommentarsfältet här nedanför!
Panelens slutkommentarer
Vann rätt eller fel låt (enligt mig)? | |