« Azerbajdzjan NF 2015 | Azerbajdzjan NF 2017 » |
AZERBAJDZJANS UTTAGNING. Inför Eurovision 2016 valde det nationella TV-bolaget Namn ut Azerbajdzjans artist och tävlingsbidrag via ett internval. Vi berättar mer om hur uttagningen gick till och vilken artist och låt som slutligen valdes ut.
Så gjordes artist- och bidragsvalet
Likt 2015 års Eurovision kom azeriska TV-bolaget İTV att välja artist och bidrag internt. Beskedet kom i slutet av januari 2016 där İTV uppmanade intresserade låtskrivare att skicka in bidrag. De krav som sattes (utöver EBU-kraven) var att artisten måste ha medborgarskap i Azerbajdzjan. Låtskrivarna kunde ha vilken nationalitet som helst. Artistvalet gjordes sedan i samråd mellan TV-bolaget İTV samt en opinionsundersökning där över 100 musik- och TV-experter samt Eurovision-fans från över 35 länder deltog.
Den 10:e mars kom beskedet att ITV valt ut sångerskan Samra att tävla med låten ”Miracle”. Bidraget gjordes av låtskrivartrion Jakke Erixson, Henrik Wikström och Amir Aly, vilket var det åttonde året på raken som svenska låtskrivare stod bakom tävlingsbidrag för Azerbajdzjan.
Så här såg den officiella musikvideon ut till bidraget:
Eurovision-resultat 2016
I Eurovision 2016 blev Azerbajdzjan lottade att kvala genom semifinal 1, där de lyckades med att kvala till sig en av finalplatserna. I finalen hamnade bidraget på 17:e plats (av 26 länder) med 117 poäng.