Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 


INFÖR MELODIFESTIVALEN. Andra chansen var ett uppsamlingsheat i Melodifestivalen 2005, där tv-tittarna fick rösta fram ytterligare två bidrag till finalen. Det fanns åtta bidrag att välja bland, vilka hade blivit treor och fyror i de fyra deltävlingarna. Programmet sändes från Berns salonger i Stockholm den 6:e mars, dagen efter fjärde deltävlingen hade avgjorts.

 

Röstningsinfo

Uppsamlingsheatet var direktsänt och alla åtta tävlande befann sig också i studion på Berns i Stockholm där sändningen gjordes ifrån. Skillnaden från deltävlingarna var dock att ingen tävlande fick sjunga om sitt bidrag på nytt, utan SVT visade bara bandade inslag som tittarna fick göra sitt val genom.

För första gången hade Andra chansen två röstningsomgångar, precis som det hade varit i deltävlingarna. I den första omgången spelades de bandade inslagen upp samtidigt som tittarna kunde rösta på sina favoriter.  De fyra bidragen som hade fått flest röster gick sedan vidare till den andra omgången där det avgjordes vilka två bidrag som skulle få de sista finalbiljetterna. Mellan första och andra omgången nollställdes alla räkneverk.

Likt deltävlingarna fanns det även i Andra chansen två telefonnummer per bidrag. Ett nummer där man bara avlade en röst och ett nummer där man både avlade en röst och samtidigt skänkte en del av samtalskostnaden till Radiohjälpen.


Mer fakta


  • Datum
  • 2005-03-06

  • Tid
  • 18:15 – 19:30 CET

  • Plats
  • Berns Salonger, Stockholm

  • Programledare
  • Annika Jankell

  • TV-bolag/stream
  • SVT1

 

Startfält


  • Här presenteras de artister med tillhörande bidrag och låtskrivare i startordning!

1. Alcazar – ”Alcastar”
Låtskrivare: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren, Anders Hansson


2. Linda Bengtzing – ”Alla flickor”
Låtskrivare: Niklas Edberger, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren


3. Josefin Nilsson – ”Med hjärtats egna ord”
Låtskrivare: Jonas Isaksson, Tommy Lydell, Lotta Ahlin


4. Cameron Cartio – ”Roma”
Låtskrivare: Cameron Cartio, Robin Rex


5. NaNa – ”Wherever You Go”
Låtskrivare: Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson


6. LaGaylia – ”Nothing at all”
Låtskrivare: Mattias Reimer, Lars Edvall


7. Mathias Holmgren – ”Långt bort om tid och rum”
Låtskrivare: Calle Kindbom, Thomas G:son


8. Katrina & The Nameless – ”As If Tomorrow Will Never Come”
Låtskrivare: Thomas G:son


 

Resultat


Så här blev resultatet i programmet:

 

Till final:

1. Alcazar – ”Alcastar”

2. Linda Bengtzing – ”Alla flickor”

 

Utslagna (i andra omgången):

3. LaGaylia – ”Nothing at all”

4. NaNa – ”Wherever You Go”

 

Utslagna (i första omgången):

5. Mathias Holmgren – ”Långt bort om tid och rum”

6. Katrina & The Nameless – ”As If Tomorrow Will Never Come”

7. Josefin Nilsson – ”Med hjärtats egna ord”

8. Cameron Cartio – ”Roma”

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2023

Melodifestivalen 2023

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum med nio personer som tycker till om allt som rör Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar. Vi är en fristående grupp från Melodifestivalens respektive Eurovisions redaktioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen