Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

PANELENS TOPPLISTA. Då var det åter dags för de traditionella listorna som vi har årligen här i panelen. Som vanligt rangordnar vi våra aktuella favoritbidrag i den aktuella tävlingsupplagan, i det här fallet bidragen som ska tävla i Eurovision 2021. Det här är säsongens sista topplista inför Eurovision 2021.

 

Upplägg

Varje panelmedlem rangordnar sina aktuella favoritbidrag i Eurovision-startfältet och därefter sammanställer vi en totaltabell. Den här gången avslöjar vi hur våra personliga topp 39-listor ser ut och därefter sammanställer vi vilket land som blir Panelens vinnare anno 2021! Så här ser hela startfältet ut:

 

 

Topplistan vecka 16, 2021


  1. Bulgarien: Victoria – “Growing Up Is Getting Old“
  2. Danmark: Fyr & Flamme – “Øve Os På Hinanden“
  3. Malta: Destiny – “Je Me Casse“
  4. Italien: Måneskin – “Zitti e buoni“
  5. Tjeckien: Benny Cristo – “Omaga“
  6. Cypern: Elena Tsagrinou – “El Diablo“
  7. Litauen: The Roop – “Discotecque“
  8. San Marino: Senhit – “Adrenalina“
  9. Sverige: Tusse – “Voices“
  10. Österrike: Vincent Bueno – “Amen“

Se hela Adrians topp 39 »


  1. Norge: TIX – “Fallen Angel“
  2. Serbien: Hurricane – “Loco Loco“
  3. Schweiz: Gjon’s Tears – “Tout l’Univers“
  4. Ukraina: Go_A –“Shum”
  5. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  6. Italien: Måneskin – “Zitti e buoni“
  7. Kroatien: Albina – “Tick-tock“
  8. Sverige: Tusse – “Voices“
  9. Azerbajdzjan: Efendi – “Mata Hari“
  10. Polen: RAFAŁ – “The Ride“

Se hela Haris’ topp 39 »


  1. Frankrike: Barbara Pravi – “Voilà”
  2. Slovenien: Ana Soklič – “Amen”
  3. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  4. Sverige: Tusse – “Voices“
  5. Kroatien: Albina – “Tick-tock“
  6. Albanien: Anxhela Peristeri – “Karma“
  7. Spanien: Blas Cantó – “Voy a quedarme“
  8. Azerbajdzjan: Efendi – “Mata Hari“
  9. Litauen: The Roop – “Discotecque“
  10. San Marino: Senhit – “Adrenalina“

Se hela Hollac16s topp 39 »


  1. Litauen: The Roop – “Discotecque“
  2. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  3. Schweiz: Gjon’s Tears – “Tout l’Univers“
  4. Cypern: Elena Tsagrinou – “El Diablo“
  5. San Marino: Senhit – “Adrenalina“
  6. Spanien: Blas Cantó – “Voy a quedarme“
  7. Grekland: Stefania – “Last Dance“
  8. Moldavien: Natalia Gordienko – “Sugar“
  9. Danmark: Fyr & Flamme – “Øve Os På Hinanden“
  10. Polen: RAFAŁ – “The Ride“

Se hela Katjas topp 39 »


  1. Österrike: Vincent Bueno – “Amen“
  2. Belgien: Hooverphonic – “The Wrong Place“
  3. Ukraina: Go_A –“Shum”
  4. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  5. Grekland: Stefania – “Last Dance“
  6. Albanien: Anxhela Peristeri – “Karma“
  7. Spanien: Blas Cantó – “Voy a quedarme“
  8. Irland: Lesley Roy – “Maps“
  9. Lettland: Samanta Tīna – ”The Moon Is Rising”
  10. Slovenien: Ana Soklič – “Amen”

Se hela Lukas’ topp 39 »


  1. Sverige: Tusse – “Voices“
  2. Polen: RAFAŁ – “The Ride“
  3. Tjeckien: Benny Cristo – “Omaga“
  4. Estland: Uku Suviste – “The Lucky One“
  5. San Marino: Senhit – “Adrenalina“
  6. Tyskland: Jendrik Sigwart – “I Don’t Feel Hate“
  7. Ukraina: Go_A –“Shum”
  8. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  9. Schweiz: Gjon’s Tears – “Tout l’Univers“
  10. Georgien: Tornike Kipiani – “You“

Se hela Markus’ topp 39 »


  1. Danmark: Fyr & Flamme – “Øve Os På Hinanden“
  2. San Marino: Senhit – “Adrenalina“
  3. Sverige: Tusse – “Voices“
  4. Litauen: The Roop – “Discotecque“
  5. Norge: TIX – “Fallen Angel“
  6. Albanien: Anxhela Peristeri – “Karma“
  7. Cypern: Elena Tsagrinou – “El Diablo“
  8. Azerbajdzjan: Efendi – “Mata Hari“
  9. Tyskland: Jendrik Sigwart – “I Don’t Feel Hate“
  10. Kroatien: Albina – “Tick-tock“

Se hela Robbans topp 39 »


  1. Litauen: The Roop – “Discotecque“
  2. Schweiz: Gjon’s Tears – “Tout l’Univers“
  3. Grekland: Stefania – “Last Dance“
  4. Polen: RAFAŁ – “The Ride“
  5. Sverige: Tusse – “Voices“
  6. Italien: Måneskin – “Zitti e buoni“
  7. Finland: Blind Channel – “Dark Side“
  8. Moldavien: Natalia Gordienko – “Sugar“
  9. Estland: Uku Suviste – “The Lucky One“
  10. Ukraina: Go_A –“Shum”

Se hela Tanjas topp 39 »

 

 

Panelens totaltabell


Var och en i panelen har nu listat sin topp 39 Inför Eurovision 2021. Därefter har vi vägt samman alla enskilda placeringar och dividerat dessa med åtta (så många vi är i panelen) för att få ut varje bidrags snittranking. Bidraget som har lägst snittranking vinner och sedan följer alla bidrag till den som har fått högst snittranking som kommer sist. Den lägsta snittrankingen ett bidrag kan få är 1,00 och den högsta är 39,00.

Inom parentes efter varje land anges den snittranking bidraget har fått.

 

Slutresultat

  • 01. Finland: Blind Channel – “Dark Side“ (7,13)

  • 02. Sverige: Tusse – “Voices“ (8,38)

  • 03.Schweiz: Gjon’s Tears – “Tout l’Univers“ (11,63)

  • 04. Litauen: The Roop – “Discotecque“ (12,00)
  • 05. Ukraina: Go_A –“Shum” (12,75)
  • 06. San Marino: Senhit – “Adrenalina“ (13,00)
  • 07. Polen: RAFAŁ – “The Ride“ (14,38)
  • 08. Albanien: Anxhela Peristeri – “Karma“ (14,63)
  • 09. Italien: Måneskin – “Zitti e buoni“ (14,88)
  • 10. Danmark: Fyr & Flamme – “Øve Os På Hinanden“ (15,13)

 

Plats 11-30

  • 11. Grekland: Stefania – “Last Dance“ (15,25)
  • 12. Estland: Uku Suviste – “The Lucky One“ (16,13)
  • 13. Frankrike: Barbara Pravi – “Voilà” (16,75)
  • 14. Cypern: Elena Tsagrinou – “El Diablo“ (17,38)
  • 15. Kroatien: Albina – “Tick-tock“ (17,88)
  • 16. Azerbajdzjan: Efendi – “Mata Hari“ (18,63)
  • 17. Österrike: Vincent Bueno – “Amen“ (19,38)
  • 18. Spanien: Blas Cantó – “Voy a quedarme“ (19,50)
  • 19. Malta: Destiny – “Je Me Casse“ (19,88)
  • 20. Tjeckien: Benny Cristo – “Omaga“ (20,38)
  • 21. Moldavien: Natalia Gordienko – “Sugar“ (20,88)
  • 22. Irland: Lesley Roy – “Maps“ (21,00)
  • 23. Portugal: The Black Mamba – “Love is On My Side“ (21,63)
  • 24. Israel: Eden Alene – “Set Me Free“ (21,88)
  • 25. Storbritannien: James Newman – “Embers“ (21,88)
  • 26. Slovenien: Ana Soklič – “Amen” (22,50)
  • 27. Serbien: Hurricane – “Loco Loco“ (23,00)
  • 28. Tyskland: Jendrik Sigwart – “I Don’t Feel Hate“ (23,75)
  • 29. Rumänien: Roxen – “Amensia“ (24,00)
  • 30. Australien: Montaigne – “Technicolor“ (24,50)

 

Plats 31-39

  • 31. Belgien: Hooverphonic – “The Wrong Place“ (24,63)
  • 32. Norge: TIX – “Fallen Angel“ (25,75)
  • 33. Bulgarien: Victoria – “Growing Up Is Getting Old“ (25,88)
  • 34. Nederländerna: Jeangu Macrooy – “Birth Of A New Age“ (26,88)
  • 35. Ryssland: Manizha – “Russian Woman“ (28,13)
  • 36. Island: Daði & Gagnamagnið – “10 years“ (28,38)
  • 37. Nordmakedonien: Vasil – “Here I Stand“ (29,13)
  • 38. Georgien: Tornike Kipiani – “You“ (30,38)
  • 39. Lettland: Samanta Tīna – ”The Moon Is Rising” (30,88)

 

Nu undrar vi vilka Eurovision-bidrag som du har på din topplista just nu. Kommentera gärna här nedan!

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »

 
Aktuellt

Nyheter

Eurovision 2022

Melodifestivalen 2022

Nationella uttagningar

Om oss


 
Sök på sajten
 

 
 



Om ESC-Panelen

ESC-Panelen är ett forum om Eurovision Song Contest, Melodifestivalen och andra länders nationella uttagningar.
Vi skribenter i panelen är ett gäng Eurovision-intresserade personer i varierande åldrar och med skilda preferenser inom musiksmak. Den gemensamma nämnaren är att vi alla delar en stor förkärlek till Eurovisionen, och att vi tillsammans bevakar tävlingen året om. Vi delar med oss av bland annat nyhetsuppdateringar, projekt, länktips, topplistor och recensioner.

Gilla och följ oss gärna i våra sociala medier! Du hittar oss på Facebook, Instagram, Twitter och YouTube.

Har du några frågor, funderingar och/eller vill du tipsa oss om nyheter? Skicka i så fall ett mejl till info@escpanelen.se



Musiktips

För alla er Eurovision-fantaster vill vi tipsa om musikkanalen ESCRadio som spelar Eurovisionmusik dygnet runt, året om. Dessutom sänder kanalen Radio International direktsända program om Eurovision en gång i veckan.


Personalinloggning
Tillbaka till toppen

ESC-Panelen