Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Inför ESC Malta 2015

Inför ESC Malta 2017 »


INFÖR EUROVISION. Vi presenterar Maltas artist och bidrag som deltog i Eurovision Song Contest 2016. Malta hade startnummer 18 av 18 (sist ut) i semifinal 1 och sedan startnummer 22 av 26 i finalen.

Först ger vi en faktaöverblick om Maltas tidigare Eurovision-historik samt om deras representant för 2016. Därefter har vi gjort personliga omdömen och satt betyg, vilka har byggt på vad vi tyckt inför tävlingen och dess livesändningar.

 


Fakta


  • TV-kanal:
  • PBS

  • Första tävlingsåret:
  • 1971

  • Senaste tävlingsåret:
  • 2015 (11:e plats i semifinal)

  • Bästa resultat:
  • 2:a i final (2002 & 2005)

  • Sämsta resultat:
  • 22:a i semifinal (2007)

  • Uttagningsprocess 2016:
  • MESC 2016


Malta är den lilla Medelhavsön som deltagit varje år sedan 1991 (även om debuten gjordes redan 1971). Landet har varit nära segern vid två tillfällen men ännu inte nått hela vägen. Det har ryktats om att dagen då Malta vinner ESC kommer det att instiftas en särskild helgdag. Dock har resultatet de senaste åren dessvärre vittrat om annat än bra placeringar. Kanske blir det ändring i år?

 

Vem tävlade för Malta 2016?

Ira Losco är född den 31 juli 1981 i Sliema på Malta, är en känd popsångerska som inledde sin musikkarriär år 1997 i gruppen Tiara. År 2000 försökte hon vinna den nationella uttagningen på Malta till Eurovision Song Contest, men kammade ej hem segern. Dock blev hon uppskattad och fick ett namn genom det i olika sammanhang. Året därpå tävlade hon med hela fyra bidrag men ingen av dessa vann. Trots allt fick hon köra bakom vinnaren Fabrizio. Det skulle dröja ytterligare ett år innan hon fick chansen att tävla för sitt hemland i ESC. I Tallinn framförde hon låten ”7th Wonder” som hamnade tvåa bakom vinnaren Lettland. Endast 12 poäng skilde mellan ettan och tvåan det året.

Efter sin medverkan i Eurovision tog hon ett uppehåll från den tävlingen men har fortsatt med musiken och släppt fyra egna album och dessutom deltagit i ett antal andra artister album. Hon är även engagerad i olika projekt.

Det dröjde till i år, 2016, då Ira återvände till Maltas uttagning. Denna gång med två bidrag där hon fick med sig den ena låten ”Chameleon” till final, som fick tre av sex 12-poängare och två 10-poängare, vilket gav henne segern. Efter finalen valde Ira att byta ut sin vinnarlåt mot en annan låt. Detta val genomfördes genom att nio låtar plus en nyversion av ”Chameleon” spelades in och därefter fick en internationell jurypanel rösta fram en vinnare. Valet föll på ”Walk on Water” skriven och komponerad av Ira Losco själv med de svenska låtskrivarna Lisa Desmond, Tim Larsson, Tobias Lundgren och Molly Pettersson Hammar.

Så här såg Maltas musikvideo ut inför tävlingen:

 

Panelen tycker till!

Här nedan tycker vi till om årets akt från Malta och betygsätter det. Vår betygsskala har fem steg från noll (lägst) till fem (högst). Däremellan har det varit möjligt att ge 0, 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5 eller 5 poäng.



Malta tillhör i år faktiskt en av de förhandstippade bidragen i oddsen. Jag ställer mig frågande till detta, men jag kan väl inte annat än att inse att Ira Losco, som är en av Maltas mest kända artister efter Chiara och Kevin Borg, bara i sig borde vara en rejäl dragningskraft. Jag tillhör dock de få som tyckte att vinnarbidraget i den maltesiska uttagningen ”Chameleon” var bättre än den utvalda låten här. ”Walk on water” känns gammal – mest eftersom den har en drum’n’base i bakgrunden som var populär under slutet av 90-talet. Det hela luktar därför lite ”Matrix” för mig, men det kan ju vara en högst personlig reflex. Jag förundras annars över hur bra Ira är och jag unnar verkligen henne en ny framgång i ESC, men låten är inte den bästa hon hade kunnat tävlat med.



Så, kvällen inleds med uptempo-kalas-Sandhja från Finland, och avslutas med en minst lika stark kvinna, som tävlar med en så förbaskat välproducerad poplåt! Det här är faktiskt riktigt bra. Och dessutom så tror jag inte någon eurovisionsreporter skulle ha något emot att åka till Malta i medlet av maj 2017. Dessvärre tror jag inte det kommer hända, men man kan ju alltid önsketänka. Nämen, låten är riktigt välproducerad och kommer avsluta kvällen väl!



Jag sågade Maltas uttagning vid fotknölarna tidigare i vinter eftersom jag ansåg att uttagningen var omodern och andas 2006 mer än 2016. Den tidigare låten ”Chameleon” var intetsägande och omodern. Sedan bytte de låt och det gjorde det fullständigt rätt i! ”Walk on Water” är en riktigt bra låt och jag skulle bli superglad om schlagertokiga Malta äntligen fick vinna denna tävling som de så länge har drömt om.



Jag har genom åren använt uttrycket ”Malta-stuk”. Den originella låten ”Chameleon” kunde verkligen placeras i den kategorin. När man sedan gjorde om låten så klev man lite utanför de ramarna. Malta vågade släppa lite på tyglarna och gå utanför det man vanligtvis skickar. Men personligen gillar jag varken den riktiga vinnarlåten eller den nyinspelade. Ira är dragningskraften här, och jag vågar säga att hade någon annan mindre populär artist framfört hennes bidrag så hade den inte vunnit. Det är något inte-sägande med detta bidrag. Det känns stökigt på något sätt om jag kan beskriva det så. Jag kan inte riktigt ta till mig det. Jag tror varken ”Chameleon” eller ”Walk On Water” är någon vinnare dessvärre och Eurovision-tokiga Malta lär nog få vänta ett tag till på sin första seger.



Malta gjorde rätt i att skicka ”Walk on Water” istället för ”Chameleon”, då jag tyckte den först utvalda låten var rätt tråkig och kändes otroligt gammeldags. Typ att den hade funkat om det var 2005 men inte 2016. Däremot hade jag till en början svårt att gilla den nya låten. Den påminner starkt om Molly Pettersson Hammars ”Hunger”, och jovisst har Molly varit med och skrivit Ira Loscos bidrag i år. Men nu när det har gått ett tag så har jag börjat gilla ”Walk on Water” mycket mer och jag tror absolut Malta har finalchans. Men vinner, nej de gör de inte. De har förutom ett otroligt bra utgångsläge i och med att de går ut sist i semifinalen.



Jag älskar Iras röst, den känns så stor och mäktig. Jag hoppas hon låter lika bra live. Låten i sig är också väldigt bra!



Malta. Denna fantastiska Medelhavsö med sin härligt gästvänliga befolkning som verkligen andas Eurovision och som älskar tävlingen. Jag hade den stora äran att besöka Malta i oktober förra året och det var verkligen en paradisö som jag helt klart kommer besöka igen. Två gånger har man varit ytterst nära att ta hem segern och förr eller senare lär man lyckas. Ytterligare ett storslaget namn som gör comeback i tävlingen. Ira Losco representerade Malta år 2002 och tog landet till en andraplats. Nu är hon tillbaka för att ro hem tävlingen. Jag var nöjd med den uttagna låten från deras uttagning och är inte alls tillfreds med den nya låten. Gillar den inte alls tyvärr, så därför blir det ganska låga poäng från mig. Hur jag tror att det kommer gå är en helt annan femma. Jag tror absolut Malta kan hamna inom topp tio i finalen, men någon vinnarkandidat är det inte. Hur som helst så kommer jag ändå hålla på mitt favo-ESC-land Malta och hoppas givetvis att de får en bra slutplacering.

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »