Följ Eurovision-bubblan »

                 
 
 

« Inför ESC Irland 2012

Inför ESC Irland 2014 »


INFÖR EUROVISION. Vi presenterar Irlands artist och bidrag som deltog i Eurovision Song Contest 2013. Irland hade startnummer 13 av 16 i semifinal 1 och sedan startnummer 26 av 26 (sist ut) i finalen.

Först ger vi en faktaöverblick om Irlands tidigare Eurovision-historik samt om deras representant för 2013. Därefter har vi gjort personliga omdömen och satt betyg, vilka har byggt på vad vi tyckt inför tävlingen och dess livesändningar.

 


Fakta


  • Huvudstad:
  • Dublin

  • Antal framträdanden:
  • 46

  • Debutår:
  • 1965

  • Bästa placering:
  • 1 (1970, 1980, 1987, 1992, 1993, 1994 & 1996)

  • Sämsta placering:
  • 2008 (15 i semifinalen)

  • Placering 2012:
  • 19


Vem tävlade för Irland 2013?

Ryan Dole var okänd tills de han klev in i programmet ”The Late Late Show”. Där lyckades han vinna folkets hjärta och på så vis är det han som ska representera Irland i årets Eurovision. Ryan föddes 1988 i Strabane som är en ort på Nordirland. Hans karriär är bara i startgroparna men han har varit förband åt bland annat Jedwards och Tinchy Strider. Nu ska Ryan göra sitt största gig hittills inför 100 miljoner tittare.

 

Musikvideo

Så här såg Irlands musikvideo ut inför tävlingen:

 

Panelen tycker till!

Här nedan tycker vi till om årets akt från Irland och betygsätter det. Vår betygsskala har fem steg från noll (lägst) till fem (högst), och de poäng som har gått att ge är 0, 1 , 2, 3, 4 eller 5 poäng. Var och en som velat har sedan lagt till en personlig topplista som innehåller favoritbidrag som Irland tävlat med i tidigare års Eurovisioner.



Irland som vunnit tävlingen hela sju gånger men haft det tufft på 2000-talet. En sjätte plats är det bästa resultatet. Dessutom har de missat final tre gånger under 2000-talet. Nu till låten, tja det här är inget jag brukar gilla och jag gör inte precis vågen när jag hör bidraget. Klassisk radiopop som man har hört på radion tusen gånger. Kommer Irland lyckas vända denna trend i år? Nä, Jag tror de missar final i år igen.

 

Personlig topp 5 (alla tider för Irland)

1. Dana All kinds of Everything (1970)
2. Johnny LoganHold Me Now (1987)
3. The Swarbriggs Plus TwoIt’s Nice to Be in Love Again (1977)
4. Marc Roberts Mysterious Woman (1997)
5. Linda MatinWhy me? (1992)



Känns som ett ganska ofräscht bidrag på många sätt. Lite daterat på något sätt… Men det kan nog gå hem och tror på finalplats trots att jag tycker det är både segt och intetsägande.

 

Personlig topp 5 (alla tider för Irland)



Tidernas mesta mästare kommer i år med en låt som jag ännu inte riktigt fastnat för. Det är inte dåligt, men det är inte heller bra i mitt tycke. Jag dras inte med och jag känner mig helt likgiltig. Jag kommer ge den en tvåa, för det finns ändå något.

 

Personlig topp 5 (alla tider för Irland)

1. Johnny LoganHold Me Now (1987)
2. JedwardLipstick (2011)
3. Brian KennedyEvery Song Is A Cry For Love (2006)
4. Johnny LoganWhat’s Another Year? (1980)
5. Eimear QuinnThe Voice (1996)



Efter två år på raken med succétvillingarna Jedward så känns det faktiskt skönt med något nytt från Irlands sida. En medryckande klubblåt blir det iår. Inte mig emot!

 

Personlig topp 5 (alla tider för Irland)

1. Johnny LoganHold Me Now (1987)
2. Marc Roberts Mysterious Woman (1997)
3. Mickey Harte We’ve Got The World (2003)
4. Linda MatinWhy me? (1992)
5. Linda MartinTerminal 3 (1984)

 


Kommentera

 
 

 
 
 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »