Melodifestivalen 2019: Smygtitta på finalens framträdanden
Foto: ESC-Panelen MELODIFESTIVALEN 2019. Under torsdagen den 7:e mars genomfördes de första scenrepetitionerna i Friends Arena. Efter detta har SVT lagt upp smygklipp från varje repetition som vi självklart länkar till här nedanför.
Varje artist fick upp till tre repetitionstillfällen på scenen, där man körde igenom varje låt för att testa teknik och annat. De låtar som bland annat har olika effekter som scenrök och pyroteknik gjordes först två repetitioner utan dessa effekter och sedan ett tredje med alla effekterna. Noteras bör att Lina Hedlund fick ta om sin låt totalt fyra gånger och detta för att hennes tredje repetition drabbades av problem. Samtidigt fick Arvingarna, som avslutade dagen, bara två repetitioner. Varför de bara fick köra igenom sin låt två gånger berättades aldrig.
Så här såg det ut under repetitionernaDe klipp som SVT lagt upp är 30 sekunder långa (per låt) och filmade från SVT:s kameror. Dock kommer mycket att justeras i klippen till lördag (t.ex. med scenkläder) men det ger ändå ett ungefärligt sammanhang kring vad som är att vänta. Med det sagt, här nedan är klippen:
Vem har du som favorit? Kommentera gärna!
|
Kommentera
