Inför Melodifestivalen 2019: Dolly Style
MELODIFESTIVALEN 2019. Inför att 2019 års säsong ska dra igång kommer vi att presentera alla 28 artister som ska delta i Melodifestivalen. Denna gång är det trion i Dolly Style, som får stå i rampljuset i presentationen.
Gruppen Dolly Style består av de tre karaktärerna Molly, Polly och Holly som kommer från ett dockhus i Dollyville. Gruppen bildades år 2014 av Emma Nors och Palle Hammarlund och temat är inspirerat av japansk kultur, även om det främst gäller utseendet och inte musikstilen.
Två gånger tidigare i MelodifestivalenDolly Style har medverkat två gånger tidigare i Melodifestivalen: 2015 med låten “Hello Hi“ och 2016 med låten “Rollercoaster“. Bägge gångerna tog de sig till Andra chansen, där de sedan åkte ut i en av duellerna. Nu är de tillbaka en tredje gång i tävlingen med bidraget “Habibi” som Jimmy Jansson, Palle Hammarlund och Robert Norberg har gjort åt gruppen. – Det blir mycket kärlek, gemenskap, att alla får vara med och det kommer att bli en fest, utlovar de till oss.
Dolly Style ser mycket fram emot att få träffa startfältet i Leksand. – Det är så spännande och det ska bli så kul att höra de andras låtar och att få åka upp till Leksand.
“Lite som att nypa sig i armen”Vi kommer in på hur gruppen ser på sina chanser att gå hela vägen till Eurovision 2019 i Israel. – Det är lite som att nypa sig i armen, men det skulle vara jättekul och helt magiskt, och det får man nog känna om man kommer dit. – Men nu är vi här och inte där än, tillägger de.
Med det önskar vi Dolly Style stort lycka till i tävlingen.
Övrig faktaSedan Dolly Style bildades som grupp har medlemmar till och från bytts ut eller hoppat av. Nu när gruppen nu ska äntra Melodifestivalscenen en tredje gång är det bara gruppens “Molly” som varit med en gång tidigare (när de tävlade år 2016). Vi noterar att i startfältet i Melodifestivalen 2019 finns endast fyra akter (av totalt 28) som har tre medlemmar eller fler i sin ensemble. Dolly Style är en av dem och de övriga tre är Arvingarna, High15 och Pagan Fury.
Fler delar i presentationsserien– High15 » – Nano »
|
Kommentera
