30 bidrag vidare i Maltas uttagning 2018
NATIONELLA UTTAGNINGAR. På Malta fortskrider förberedelserna av den nationella uttagningen med att juryns första val om 30 bidrag nu har offentliggjorts. Detta har TV-bolaget PBS/TVM bekräftat.
Den 1:a september var deadline att skicka in bidrag till Malta Eurovision Song Contest 2018 och antalet bidrag som skickades in skrevs till 129 bidrag. En jury har sedan dess suttit och lyssnat igenom bidragen och nu gallrat ned startfältet till 30 stycken. Men detta är inte slutresultatet utan det kommer att ske ytterligare en gallring innan startfältet står klart. Av de 30 bidrag som nu valts ut kommer bara 16 få tävla i den finalen som äger rum i slutet på januari 2018 eller början av februari 2018 (exakt datum ej officiellt).
Vilka är då de 30 bidragen som kvarstår i tävlan?Bland de tävlande hittar vi som vanligt en rad välkända namn och istället för att gå igenom de en och en kommer flertalet artister få årtal länkade efter sina låttitlar, vilket leder till klipp från tidigare deltaganden i Maltas ESC-uttagning. Vi kan dock nämna att Nicole Azzopardi var sångerskan som deltog för Malta i Junior Eurovision Song Contest år 2010 och att Richard Micallef ser ut att vara sångaren i Firelight som representerade Malta i Eurovision Song Contest 2014. När vi vet namnen på de 16 finalisterna kommer vi att gå igenom de mer ingående. Tills dess håll till godo med de kvarvarande 30 bidragen nedan. OBS! De tävlande listas i bokstavsordning efter artistnamn.
Malta i Eurovision 2017I år (2017) i Kiev representerades Malta ut av Claudia Faniello, syster till Fabrizio Faniello. Hennes ”Breathlessly” tog sig inte vidare till finalen utan stannade i semin på 16:e plats med 55 poäng. Se hennes framträdande nedan:
Kommentera gärna vad du tycker om Maltas uppställning inför 2018 (så här långt)!
|
Kommentera
